„Jindřichohradecko čeká deratizace v dubnu. Návnady byly kladeny především na sídlištích a místech s větší hustotou zalidnění v Jindřichově Hradci, Nové Včelnici i Kardašově Řečici. Celkový objem nákladů se pohybuje okolo 80 000 korun. Na Dačicku deratizace započne až v květnu, a to na území Dačic a místních částí, v Nové Bystřici, Slavonicích, Kunžaku a Studené v celkovém objemu 39 tisíc korun,“ informovala tisková mluvčí Vodovodů a kanalizací Jižní Čechy (VAK JČ) Renáta Kollarczyková.

Společnost VAK JČ zajišťuje prostřednictvím odborných firem deratizaci dvakrát ročně, a to vždy na jaře a na podzim. Jarní deratizace má za cíl snížit stav hlodavců, než se stačí rozmnožit a vylézt z kanalizací na veřejné prostranství.

„Ceny za deratizaci se různí podle velikosti sídel, ve kterých se provádí. V malých obcích stojí okolo 5000 korun, v menších městech přibližně 30 až 40 000 korun, ve velkých městech jako jsou Písek nebo Tábor se náklady na hubení hlodavců pohybují okolo 250 tisíc korun,“ vyčíslil Jan Jindra, vedoucí oddělení rozvoje společnosti VAK JČ.

Hlodavci se podle tiskové mluvčí zdržují především v okolí velkých sídlišť, vývařoven a prostor se skladováním potravin. Domovem jsou jim zejména kanalizační prostory, kde nacházejí v odpadní vodě dostatek potravy, mimo jiné také zbytky z drtičů potravin. Nebezpeční jsou zejména přenosem některých infekčních chorob a parazitů. Deratizace se provádí formou pokládky nástrahy se směsí potravin do míst, kde se dá předpokládat jejich výskyt. Důležité je zabránit vstup osob nebo domácích zvířat do míst pokládky. Deratizace se provádí na jaře, tedy v době populační exploze hlodavců a na podzim, kdy vyhledávají místa k zazimování a jdou za teplem.