Česká pošta do konce roku zruší v jižních Čechách nejvíce malých poboček z celé republiky. Jen na Jindřichohradecku by se to podle neoficiálních informací, které Deník získal, mělo týkat asi dvanácti poboček, možná i více, což je zřejmě nejvíc z celého kraje. Česká pošta odmítla uveřejnit oficiální seznam s tím, že se starosty teprve jedná a bylo by to vůči nim nekorektní.

Podle oficiálního seznamu, který v pondělí odpoledne zveřejnila Česká pošta, figuruje v návrhu na zrušení celkem deset malých pošt z okresu.
Kromě pošty ve Člunku, Číměři, Horní Pěně a Blažejově, jak již Deník informoval, mají být ještě zrušeny pošty v Horní Radouni, Novosedlech nad Nežárkou, Pluhově Žďáru, Roseči, Stříbřeci a ve Velké Lhotě.

Starostové se shodují, že poštovní čistka je věcí politiky a peněz. Česká pošta totiž v polovině příštího roku přejde na akciovou společnost a nepříliš výdělečné pobočky prostě nepotřebuje.

Koncem září skončí jedna z nejstarších pošt na trase Praha – Vídeň, která začala fungovat už v druhé polovině 16. století, pošta v Člunku. „Je to vzdalování se lidem. Česká pošta prostě přišla s tím, že naše pobočka je ztrátová a musí skončit. My bychom byli ochotni jakkoli pomoci, ale na provozní náklady, které ročně činí asi 120 tisíc, prostě nemáme,“ posteskl si starosta Člunku Zdeněk Plachý.Obec vycházela poště vždy vstříc.

Nájem za prostory, ve kterých pobočka funguje, byl jen 100 korun na měsíc, a podle starosty by obec prostory pronajala i zadarmo. Ani to by ale nepomohlo. „Pošta doteď fungovala každý den. Hlavně pro starší lidi to bude velký problém. Budou muset jezdit do Jindřichova Hradce nebo Kunžaku,“ upozornil Plachý.

„Hledám si práci, i když bych nejradši u pošty zůstala, klidně bych třeba jezdila a rozvážela zásilky,“ uvedla k situaci vedoucí pošty ve Člunku Alena Růžičková.Jasno je už i o osudu pošty v Číměři. Podle starosty Petra Šachla jim sice Česká pošta nabídla několik variant, ale ve skutečnosti bylo zrušení hotovou věcí. „Dělají, jako že jednají se starosty, přitom nakonec všechny vytipované pobočky stejně zruší. Je to špatné, bude to tu lidem chybět,“ upozornil Šachl.Podle něj se už minimálně rok snaží Česká pošta lidi od chození do malých poboček odradit.

„Pracovní dobu nastavili tak, že lidé, kteří jezdí do práce, to nestíhají. Vedoucím pošt navíc nabízejí různé výhody, když sami podají výpověď, a to už k poslednímu září,“ doplnil Šachl. Oficiálně mají pošty skončit do konce prosince.

Stejně jako v Člunku i v Číměři České poště obec nabízela, že nebude platit za pobočku ani nájem, ani energie. Dokonce byli ochotni i přispět. „Přijde mi, že se teď všichni snaží vyhnat lidi z vesnic. Jen v poslední době jsme museli zrušit školu, telefonní budku a teď i poštu,“ upozornil starosta. Pobočka pošty se bude rušit také v Horní Pěně. Podle starosty obce Karla Duška z toho ale pro většinu lidí nebudou plynout velké problémy.

„Už teď pošta funguje jen omezenou dobu. Kdo jezdí za prací do Hradce, stejně si vše vyřídí tam. Navíc Česká pošta vypočítala, že pracovní zatíženost naší pobočky je jen půl hodiny za den. Rozvážení důchodů a poštovních zásilek bude podle nich zajištěno motorizovanou poštou,“ vysvětlil Dušek.Likvidaci se nevyhne ani kamenná pošta v Blažejově.

„Osud pobočky byl nahnutý už dvakrát. Napotřetí už se ji ale nepodařilo zachránit. Jediná možnost byla zaplatit provoz pošty, což by znamenalo 250 tisíc korun ročně, to si obec nemůže dovolit,“ řekl starosta Blažejova Petr Tóth. Kdy přesně pošta skončí, zatím není jasné, nejpozději ale jako všechny ostatní do konce prosince.


Společnost Česká pošta ale nehodlá vybrané jihočeské pošty, kterých má být osmapadesát, rušit úplně, jak o tom informovala některá média. U vytipovaných poboček chce jenom změnit formu obsluhy.

„Pouze přesouváme služby z kamenných pošt na motorizované doručování. Tento systém už funguje od devadesátých let v mnohých obcích a místní občané jsou naprosto spokojeni,“ zmírnila ve středu obavy některých lidí tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Přesný seznam pošty, kterých se změna dotkne přímo, Václavíková tají.

„Česká pošta nesděluje konkrétní pobočky, kterých se to dotkne. Vše je totiž v jednání a zveřejnění by nebylo korektní k našim partnerům. Ani já sama ty seznamy neznám,“ dodala Václavíková.

Kompletní seznam pošt, které se budou rušit najdete zde

Petr Lundák, Eliška Bučinová