Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Déšť podruhé udeřil, Prachaticko je pod vodou

Prachaticko - Druhá vlna zasáhla téměř celý region, desítky lidí byly evakuovány.

29.6.2009
SDÍLEJ:

Odtok z Husinecké přehrady.Foto: Leona Fröhlichová

Neděle

Ve Strunkovicích nad Blanicí vytrvalý déšt, který přišel v noci 27. června, zaplavil dvacet pět domů. Ve tři hodiny ráno tak začala evakuace. Voda v domech stále zůstavá. Kolem třetí hodiny ráno musela být většina z rodin evakuována do místního kulturního domu, ostatní jsou u příbuzných. Strunkovičtí nutně potřebují čistící prostředky, kolečka či například stěrky. Někteří obyvatelé začali odstraňovat škody, ale voda se jim stále hrne zpět. "Před třemi lety jsem koupil barák, rok a půl ho rekonstruuji a teď mi to vzala voda. Koberce vyhodím to je jasný, tady jsem měl ložnici a nábytek snad něco vydrží. Zatím vytírám na hrubo, víc to nemá smysl," říká Josef Edelman ze Strunkvoic nad Blanicí. Jeho dům není nejzasaženější, domy v těsné blízkosti řeky jsou vody plné. Vladimír Kubát, kterému se při první vlně po zahradě proháněly kachny, už ani nekomentuje, kolik vody v domě má. Také další z obyvatel, který ve čtvrtek sledoval, jak přibývá voda, jen bezradně říká, že tohle je katastrofa. "Mám vytopený barák potřetí, zase vyhodím nábytek a zase koupím nový," říká další z obyvatel Strunkovic. "Já už neříkám nic, když jsem si myslel, že už to vypadá nadějně, přišlo tohle. Už i černý humor mi došel," říká vyčerpaně místostarosta Rudolf Toušek. Stejně jako starosta, hasiči a další desítky oyvatel od úterka v podstatě nespí.

Ve Vimperku vytekla řeka Volyňka z koryta, což poškodilo místní komunikace. V současné době se tok řeky již podařilo vrátit zpátky do původního koryta. V tuto chvíli se Vimperští snaží odklonit proudy od místní fabriky, jinak by hrozilo její zatopení. "Na Fišerce stojí voda a řeka se vylila v parku, kde postavili v noci u garáží stěnu, aby voda natekla do Kulturního domu Cihelna a do panelových domů. U Vyškovic je poškozený kus nově opravené silnice a vážná situace je i u Sudslavické lípy. Z Vimperka na Čkyni je silnice uzavřená pro nákladní dopravu a podobně," popsal ranní situaci ve Vimperku a v okolí jeden z obyvatel města Roman Hajník.

"Čistírny odpadních vod ve Volarech, Prachaticích, Strunkovicích nad Blanicí, Husinci a Vlachově Březí jsou zcela zatopeny a odstaveny. Přístup ke strunkovické čistírně už nebyl možný ve čtvrtek, situace se ale nyní podstatně zhoršila," informovala tisková mluvčí Vodovodu a kanalizace Jihočeského kraje Renáta Kollarczyková.

U benzínové pumpy ve směru z Prachatic na Žernovice v poledne řídí provoz policisté, voda z polí se totiž hrne po silnici. Nedělní ráno bylo i v Prachaticích plné vody. Ta byla v podstatě od Fefrovského rybníku až k autobusovému nádraží. Viadukt ve směru na Český Krumlov je plný vody, po obchvatu se kolem deváté hodny ráno nedalo jet vůbec, panely zde sváděly vodu. Hřiště v Primátorské ulici nápor sice vydrželo, stejně jako chodík, ale všude se valí voda.

"Nejhorší situace v Netolicích nastala v půl páté ráno, kdy za půl hodiny hladina místního potoka stoupla o půl metru. V pět hodin ráno tak dosáhla třetího povodňového stupně. Nyní už asi tři hodiny klesá a pokud nezačně znovu pršet, tak by závažnější problémy již neměly nastat. Pokud by hladina začala opět stoupat a dostala se znovu na třetí stupeň, museli bychom evakuovat obyvatele z ulice Českobudějovická. Od půl noci jsou k dispozici místní hasiči, kteří zasahovali například v Krtelích. Pytlovat museli v Podeřištích. Škody ale voda nezpůsobila," zhodnotil netolický starosta Oldřich Petrášek. V Podeřištích jsou ale také pod vodou. Navíc se voda dostává pomalu až na komunikaci z Netolic do Podeřišť, voda pod mostem u Netolic už téměr přetéká na komunikaci. Ve starém městě sice domy pod vodou nejsou, ale i tak se nejedná o příjemný pohled.

V obci Čkyně se situace příbližilá téměř té, kterou místní zažili při povodních v roce 2002. Řeka Volyňka zatopila šest domů a jednu z místních firem. "Obyvatelé byli evakuováni, ale v současné chvíli jsou již zpátky a uklízí škody. Voda již klesla zhruba o metr. Naposledy při povodních voda vzala i místní základní školu. Tehdy jsme zde vytvořili protipovodňovou zábranu, která se nyní osvědčila. Voda se proto do školy nedostala. V tuto chvíli ještě nemůžeme odhadnout škody na obecním majetku," zhodnotil starosta obce Čkyně Stanislav Chval. V obci Čkyně zaznamenal od pondělí do dneška celkem 195 ml srážek na metr čtvereční obyvatel obce Josef Beneš. "Odpovídá to stejnému množství jako před 7 lety. Z toho jen za dnešní noc napršelo 65 ml, což je značné množství a zvláště vzhledem k tomu, že půda je již nasáklá a řeky tak daleko citlivěji reagují i na mnohem menší množství srážek. Pro srovnání například na Churáňově za dnešní noc naměřili jen 30ml srážek," uvedl Josef Beneš.

Husinecká přehrada vypouští v současné době šedesát tři kubíků vody, přítok je padesát čtyři kubíků. Objevují se fámy o tom, že na přehradě jsou trhliny. To se však nezakládá na pravdě.

Policejní budíček ve čtyři hodiny ráno čekal obyvatele kempu v Horní Vltavici. Hlídka totiž přišla s upozorněním, že voda co nevidět zalije jedinou přístupovou cestu a je tedy třeba vyvézt ven auta.
“Bylo to opravdu na poslední chvíli, protože v pět již byla silnice více než půl metru pod vodou. Auto jsme vyvezli do vsi a při kolektivním vaření kávy jsme sledovali jak se voda blíží k chatkám,” popsala ranní probuzení Iva Stolaříková ze Vsetína, která je zde na kůrovcové brigádě. Vděčnost policii vyjádřil rovněž správce kempu Jaroslav Mach, který na druhou stranu nešetřil kritikou do řad ostatních složek.
“Policie byla jedinná složka, která nějak reagovala. Našim hasičům nikdo nezavolal, že v noci nastala kritická situace, aby byli v pohotovosti. V obci byli tedy všichni v klidu a o zatopeném kempu nevěděli. Někde nahoře tedy selhala komunikace,” rozčiloval se kempař Jaroslav Mach, sám dobrovolný hasič. Voda se naštěstí zastavila pět centimetrů před vstupem do chatek a tak škody nejsou zas tak velké, ikdyž moc radosti voda nenadělala. “V tahu je veškerá příprava na sezónu. Nově vybudované hříště, lavičky, dětský koutek. Hromady práce je v pryč,” posteskl si Jaroslav Mach. Útěchou může být reakce vltavického sboru dobrovolných hasičů, kteří se již přihlásili s pomocí při pracech na odstranění vodou způsobených škod.

V Husinci je úplně pod vodou místní hřiště, opakuje se tak situace z roku 2002, v obci Újezdec už obyvatelé od včerejšího večera počítají škody, voda se dostala i do domů ve Tvrzicích.

Pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny v Prachaticích je pod vodou. Bude proto v pondělí uzavřena.

V Lenoře a v Chlumu byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity tedy bdělost.

Povodňová situaci na jihu Čech si vyžádala vyhlášení stavu nebezpečí.
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola stav nebezpečí vyhlásil dnes v 10:00 pro obce s rozšířenou působností Písek, Prachatice, Strakonice a Vodňany. Trvat bude až do půlnoci 5. července.

Železniční trasa směrem z Prachatic na Vodňany byla dnes od šesti hodin ráno až do čtvrt na dvě odpoledne uzavřena. V současné době je již provoz obnoven.

V noci ze soboty na neděli byly evakuovány asi dvě desítky obyvatel Husince. "Ti přespali v evakuačním středisku, tedy v tělocvičně místní základní školy. V devět hodin ráno se pak postupně vraceli do svých domovů, a to kvůli bezpečnosti za doprovodu buď policisty, nebo jednoho z hasičů," informoval starosta Husince Robert Klesner.

V Dětském domově v Žíchovci museli o půl noci evakuovat děti do místní školy. Mají však odpojený plyn a proto jim chybí teplá voda.

Pátek

Zcela zatopena byla čistírna ve Strunkovicích nad Blanicí, v současné době není možné se k čističce odpadních vod dostat autem. „I pěšky hrozí riziko,“ upozornila tisková mluvčí Vodovodů a kanalizace Jihočeského kraje Renáta Kollarczyková.

„Hladina vody se opět zvedla, což zapříčinily čtvrteční bouřky. Dle mých posledních informací je přítok asi čtyřicet kubíků vody,“ sdělil strunkovický místostarosta Rudolf Toušek se slovy, že včera dopoledne bylo asi o deset centimetrů vody méně, než tomu bylo v tu nejhorší chvíli.
„Každou chvíli už musí voda začít kulminovat a samozžejmě záleží na tom, aby už nepršelo. Škody voda nenapáchala, situaci stále moniturujeme,“ dodal místostarosta.
Situace se poměrně zklidnila v Netolicích. „Dnes už je klid. Voda přestala stoupat, nejhorší to bylo ve čtvrtek, kdy hladina Netolického potoka dosáhla druhého povodňového stupně,“ informoval včera netolický starosta Oldřich Petrášek.
Prachatická čistička odpadních vod svůj provoz neomezila, dešťovou vodu zadržovaly nádrže. „Voda z Živného potoka zde kulminovala v noci ze středy na čtvrtek, nyní opadává a chod čistírny již neohrožuje,“ informovala tisková mluvčí se slovy, že zaplaveny byly některé menší nátokové nádrže, což ale žádné škody nezpůsobilo.
„Vše se zvládá, akorát kvůli velkému nátoku vlastně balastní vodu čistíme vodou čistou. Prachatice jsou nyní zásobovány ze sta procent vodou z Římovské přehrady,“ zmínila se tisková mluvčí Kollarczyková.
Jinak tomu je ale v Husinci. „Čistírnu v Husinci jsme odstavili spíše preventivně, a to z důvodu obavy z vylití hráze Husinecké přehrady,“ doplnila tisková mluvčí Renáta Kollarczyková.

29.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilec zpřelámal čtyřmetrovou lísku

Ilustrační foto.

Třeboňští házenkáři vyhráli derby v Sezimově Ústí

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Třemošná, Plzeň - Čtyři zápasy v řadě na hřištích soupeřů dokázali vyhrát prvoligoví hokejbalisté jindřichohradeckého Olympu, díky čemuž se rázem vyhoupli až na 7. místo tabulky.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení