Městys Chlum u Třeboně ve spolupráci s pozemkovým spolkem Vespolek začali v roce 2019 plánovat změnu veřejného prostoru u Náměstí v Chlumu u Třeboně. „Místní obyvatelé se vyjádřili, že by uvítali vznik veřejné zahrady, která by poskytla stín a místo k odpočinku pro děti i dospělé za využití dešťové vody ze střech veřejných budov. Projekt dostal název Dešťová zahrada,“ popsala plán předsedkyně spolku Vespolek Lucie Černická, která je jeho hlavní iniciátorkou.

Prostor podle iniciátorky navazuje volně na vzhled náměstí v městysi Chlum u Třeboně. „Jde o prostor mezi budovou pro volnočasové aktivity dětí a budovou, kde se vzdělávají první a druhé třídy základní školy. Iniciativa vzešla od občanů, v původním návrhu bylo naplánováno mezi budovami parkoviště. To se ale místním nelíbilo. Nechtěli, aby děti koukaly ze školy na auta. Takže jsme se domluvili, že s tímto prostorem navážeme na náměstí náměstí a místo pro parkoviště se najde jinde,“ vysvětlila, proč chtějí v městyse vybudovat nový veřejný prostor. V loňském roce místní spolek Vespolek získal na Dešťovou zahradu grantovou podporu od Nadace Via. Finance pokryly náklady na práci architekta a vybudování základů zahrady. Záměr projektu využívající dešťovou vodu ze střech veřejných budov nyní podpořila také Nadace Partnerství částkou téměř 140 000 korun z programu Zelené oázy.

Takto by mohla nově vypadat zahrada v Chlumu u Třeboně. Autorem návrhu je zahradní architekt Ondřej Semotán.Takto by mohla nově vypadat zahrada v Chlumu u Třeboně. Autorem návrhu je zahradní architekt Ondřej Semotán.Zdroj: Lucie Černická

Ve veřejném prostoru by mělo vzniknout podle Lucie Černické například dešťové jezírko, také pergola či venkovní učebna. „Další finanční podpora bude směřovat k využití dešťové vody v jezírku, stavbě vodní dráhy pro hry dětí, k instalaci ruční pumpy, k výsadbě stromů a trvalek,“ sdělila. Starostka městyse Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová nově vznikající prostranství komentuje: „Pokud lze využít dešťovou vodu ze střech obecních budov tímto účelným způsobem, pak jsme jednoznačně pro. Věříme, že tahle přeměna veřejného prostoru bude k radosti i prospěchu a že si dešťovou zahradu lidé oblíbí,“ řekla.

Na budování zahrady se podílí zejména místní obyvatelé Chlumu u Třeboně. Avšak nyní se neschází kvůli epidemii. Lucie Černická odhadla, že by nová zahrada mohla krášlit centrum městyste na konci letošního roku. „Zahrada je zatím budovaná hlavně dobrovolnickou prací místních obyvatel, které se snažíme do stavby zapojit, s pomocí technické provozovny městyse, podpořena je rozpočtem obce, finančními dary od veřejnosti, například přes portál Darujme.cz, materiálními dary, například stavebním materiálem od firmy Stavebniny Třeboň…,“ shrnula, kdo všechno záměr podpořil.

Lucie Černická je ráda, že součinnost s městysem Chlum u Třeboně dobře funguje. „Doufám, že tato spolupráce, kdy obec využívá zkušenosti neziskové organizace pro zlepšení veřejného prostoru a učí se práci s veřejností, bude inspirací i pro další samosprávy,“ doplnila předsedkyně spolku Vespolek Lucie Černická.