Předškoláci mají pohyb vesměs rádi. Soutěživost se ale nemá přehánět.

„Vloni, kdy se klání v Jihočeském kraji uskutečnilo poprvé, jsme uspořádali soutěž pro všech šest školek na zdejším stadionu. Určitě se to povedlo a letos by se tato akce mohla uskutečnit v podobném duchu,“ uvedla ředitelka dačických mateřských škol Hana Švarcová.

Podle jejích slov je pohyb dětem blízký. Žádná ze šesti školek v Dačicích ani místních částech však nemá svoji tělocvičnu, a proto předškoláci musejí docházet za sportem do tělocvičen základních škol. I z tohoto důvodu se loňské sportování na stadionu dětem líbilo.

Po soutěžních předkolech v okresech postoupí patnáct mateřinek z celých jižních Čech do krajského finále. Tam se bude soutěžit po družstvech složených z děvčat i chlapců. Každou disciplínu musí absolvovat všichni a výsledky družstva se pak sečtou.


Do loňského finále se dostaly i předškoláci z mateřské školy ve Slavonicích. Podle zástupkyně ředitelky Mileny Novotné byly děti nadšené. Učitelky zase chválí dobrou organizaci akce.
„U nás vloni soutěžily jen třídy mezi sebou. Ale bereme to spíš tak, že se zúčastníme. Vyloženě soutěživosti mezi dětmi se chceme vyhnout,“ říká k tomu ředitelka 4. Mateřské školy v Jindřichově Hradci Helena Patceltová.
Její slova potvrzuje i Hana Švarcová. Soutěživost mezi dětmi v mateřinkách se podle ní nedoporučuje. Navíc vzhledem ke vzdálenosti Dačic od Českých Budějovic, kde se letos 10. června uskuteční finále, je příliš velká. Cestování s malými dětmi na sportovní hry by bylo náročné pro ně samotné i kvůli organizaci.

„Chceme, aby se pohyb stal každodenním koníčkem dětí, zdravým řešením volnočasových aktivit a podnítil v dětech první větší zájem o aktivní sport. Děti chceme učit fair play a rozvíjet v nich myšlenku olympismu,“ říká Marek Krátký z Happy Time, která akci v České republice organizuje už od roku 2004.

„Synovi budou tři roky a už teď je velice pohyblivý a rád kope do míče. Budu ráda, když bude chtít chodit na fotbal. Myslím, že sport je pro děti důležitý,“ říká Hana Marková z Třeboňska.