O tom, v čem je lepší než ta stará, pohovořila ředitelka Hana Švarcová.

„Myslím, že je to na první pohled patrné. Je moderní, nádherná mateřská škola. A to, co není na první pohled vidět, je i její kapacita. V tuhle chvíli do této školky nastoupilo 88 dětí. Pro letošní školní rok nezůstalo v Dačicích jediné dítě, které by chtělo do školy docházet a nemohlo, všechny přihlášky byly kladně vyřízené. Chtěla bych poděkovat vedení města za to, jak příkladně se o školky stará. V současné době se modernizují, všechny jsou zatepleny a tato nová školka nemá široko daleko konkurenci,“ sdělila.

Podle jejích slov bude novinkou školky i to, že do ní nově mohou docházet i děti, kterým ještě nebyly tři roky.

„To znamenalo a obnášelo vytvořit jim určité podmínky. Co určitě také stojí za zmínku, je krásná přírodní zahrada. Stará budova vždy inklinovala k environmentální výchově a ráda bych, aby to tak zůstalo,“ vysvětlila ředitelka. „Myslím, že jsme si všichni dali na zařizování školky hodně záležet. Chtěla jsem, aby byla prostorná a slunná a aby děti měly čas ke hrám i k relaxaci. Školka je kompletně bezbariérová,“ doplnila.

Stavba byla financována částečně z městských peněz, ale zejména z dotace z IROPu. Starosta Dačic Karel Macků uvedl: „Když to vezmu v hrubých číslech, tak výstavba školky stála nějakých 57 milionů a dotace dělala téměř 50 milionů. Výstavba samotná začala v srpnu 2017 a skončila letos na konci června. Volili jsme technologii dřevostavby kombinovanou s betonem. Po dobu výstavby byly děti rozmístěny do jiných školek, tudíž jsme museli požádat hygienu o výjimky, školky musely vyřešit jinou organizaci výuky… Teď už ale každé dítě může najít pohodlné místo v některé z dačických školek,“ uzavřel.