Promítali si filmy Síla lidskosti, nebo film Nickyho rodina a další dokumenty. Ve třídách si žáci připomínali čin sira Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil 669 židovských dětí.

"Děti vzpomínaly na akce spojené s panem Wintonem a s Ruth Hálovou, která byla velkou přítelkyní školy. A v souvislosti s událostmi z roku 1938 a 1939 si také žáci připomněli současnou situaci na Ukrajině. Poslali vzkazy a přání ukrajinským dětem," uvedla ředitelka školy Eva Krafková.

Celá škola se sešla v budoucím parku S.N.Wintona, kde letos žáci vysázeli první stromy. Vzkazy ukrajinským dětem podle ředitelky poslali prostřednictvím žlutých a modrých balónků.

"V březnu do školy nastoupily první ukrajinské děti, které v Kunžaku se svými rodiči našly azyl. Právě dnešní den je na Ukrajině dnem národních krojů. Jedna žákyně a jedna maminka proto přišly v ukrajinském kroji," zmínila Eva Krafková.

Hned po vypuknutí války na Ukrajině zahájili žáci 9. ročníku projekt na podporu Ukrajiny, do kterého jsou podle jejích slov zapojeni i dobrovolníci z nižších ročníků. "Uspořádali ve spolupráci s obcí Kunžak sbírku potřebného materiálu (zdravotnický materiál, konzervy, trvanlivé potraviny, balená voda, hygienické potřeby). Materiál byl ve čtvrtek 3. března předán na hranicích s Ukrajinou, kam ho osobně dovezl pan starosta Petr Král. Přispělo 76 rodin nebo jednotlivců. Materiál vážil 2,2 tuny. Žáci 9. ročníku upekli perníčky ozdobili je modrožlutou polevou a prodali je v občanům Kunžaku. Výtěžek 7452,- Kč zaslali na účet organizace Člověk v tísni – pomoc Ukrajině. Žáci 7. třídy uspořádali sbírku hraček pro děti z Ukrajiny. Hračky byly předány organizaci YMCA Jindřichův Hradec, která organizuje pomoc ukrajinským uprchlíkům," přiblížila ředitelka.

Dodala, že Nicky i Ruth by měli jistě velkou radost z toho, jak jsou žáci jejich školy empatičtí a také z toho, že jim není lhostejný osud ostatních a je pro ně samozřejmostí pomáhat druhým.