„Na naši školu jsme pyšní. I když do ní chodí jen 10 školáků prvního stupně a 25 dětí mateřské školy. Ve škole nám vyrůstají budoucí občané a už tam si děti utvářejí důležité vztahy do budoucna, proto jsme se rozhodli ji podporovat,“ vysvětlila místostarostka Miroslava Kolouchová.

Navíc mladých lidí v obci v posledních letech začalo přibývat. „Budeme se sem stěhovat příští rok, tak tady začne Verunka už letos chodit do školky. Vybrali jsme si Lužnici, protože je tu moc hezká příroda a hlavně klid a soukromí,“ svěřila se Helena Sedláčková při návštěvě místní školky.

Na škole se jí líbí zejména to, že se zde propojuje mladší i starší generace. Za svůj domov si vybrali klasický statek na konci návsi, kterému vracejí původní vzhled. Další mladí si však na kraji vsi postupně staví zcela nové rodinné domky.

Vybavení školy

Existenci místní školy a školky vidí jako obrovskou výhodu. „Podporují nás i místní podnikatelé. Díky jejich iniciativě jsme pořídili druhou laeserovou síťovou tiskárnu se scanerem a kopírkou a nová sluchátka. Máme tu absolutní vybavenost pro první stupeň pro práci na počítačích a nový počítač jsme pořídili i do mateřské školy,“ uvedl ředitel školy Pavel Činátl.

Programy pro děti

A o tom, že děti ve vesnické škole nejsou o nic připraveny, svědčí i to, že jezdí pravidelně v rámci tělesné výchovy bruslit na zimní kluziště do Třeboně a od konce února budou podle Pavla Činátla jezdit také na výuku plavání do třeboňských Lázní Aurora.

Připravují dokonce na červen i pobyt na škole v přírodě na Šumavě. „Jsme tady sice stále v přírodě, máme tu i krmítko, takže děti vidí ptáky i zblízka, ale chceme, aby děti viděly také kopečky a rozkvetlou šumavskou louku,“ vysvětlil Pavel Činátl.

Školka

V mateřské škole podle jeho slov museli navyšovat kapacitu na 25 dětí, která je v současné době zcela naplněna. „Chodí k nám děti od dvou a půl let a dětí proti loňsku přibylo o šest. Máme tu i hodně navštěvovaný klub maminek na mateřské dovolené. Schází se jich tady kolem šesti až sedmi,“ vysvětlila učitelka mateřské školy Jana Karpíšková.

Jak školáci, tak i děti z mateřské školy se mohou učit hrát na hudební nástroje přímo ve škole. Dojíždí tam za nimi totiž pedagog z třeboňské základní umělecké školy.

Zahrada

Školní zahrada připomíná park s hracími prvky, ale je v ní i dopravní hřiště. Děti v jejích prostorách pobývají za teplého počasí se svým pedagogem třeba i v polední přestávce.

„Úpravy zahrady a hřiště jsme dokončili vloni. Prostory jsou určené pro děti s dospělým doprovodem, takže tam kromě školáků mohou chodit i ostatní místní děti. Jsme pyšní i na stromy, které tam jsou z doby, kdy vznikala škola, tedy ze začátku třicátých let minulého století,“ doplnila Miroslava Kolouchová.

Pohoda však nevládne jen v místní škole, ale i ve vsi. „Máme SRPŠL – Sdružení rodáků a přátel šumné Lužnice, vloni i letos připravili jeho členové na návsi vepřové masopustní hody. Asi před třemi lety naši dobrovolní hasiči obnovili masopustní průvod a vloni i pohřbívání Masopusta,“ připomněla Miroslava Kolouchová.

Různé zábavné soutěže, které v obci pořádají se sousedními obcemi v létě, letos předběhl i první sousedský ples. „Mívali jsme obecní ples deset let za sebou, ale dva roky už nebyl, protože tu už nemáme sál. Proto jsme se domluvili s vedením obce Klec, kde mají vlastní obecní sál, že tam společně jako dobří sousedé uspořádáme ples a ten se opravdu povedl,“ uzavřela Miroslava Kolouchová.