Řada z nich pomáhá dětem z chudých zemích v rámci projektu adopce na dálku. Ve 2. základní škole v Jindřichově Hradci mají takto adoptované dokonce dvě děti a jedno už díky nim pracuje. Na přispívání chudým dětem se přitom snaží vydělat vlastní činností.
„Adopce na dálku na naší škole trvá už sedmým rokem. V současnosti je jejím garantem vyučující Jana Johnová se svou třídou 7.A. Původně jsme měli adoptovaného chlapce jménem Lawrence Mutabalo a dívku Christine Nakirya z africké Ugandy, ale ti v loňském roce projekt ukončili tím, že skončili školní docházku,“ uvedla zástupkyně školy Jiřina Menclová.
Proto se vyučující a žáci znovu obrátili na Arcidiecézní charitu v Praze, se kterou v rámci adopce na dálku spolupracují.
„Ti nám vybrali další dvě děti, kterým bychom mohli pomáhat. Děti jsou z Indie a jejich fotografie a informace o nich jsou na webu školy. Jedná se o třináctiletého Varuna Kumara, který navštěvuje školu v Sendivakkamu, a desetiletou dívku Mavis Premy Rodrigues z Alangaru. Do Ugandy jsme posílali na každé dítě 7 000 korun, do Indie posíláme právě v těchto dnech 4 900 korun pro Mavis, po Novém roce pošleme stejnou částku na chlapce,“ informovala Menclová.
Pouze v prvním roce adopce získala škola potřebnou částku formou klasické sbírky, potom už byla snaha, aby děti získaly potřebný obnos vlastním přičiněním.
„Pořádáme pravidelně benefiční koncert, dříve vánoční nebo novoroční. V posledních letech se nám spíše osvědčil jarní termín koncertu. Dalším zdrojem příjmů je podzimní sběr kaštanů a žaludů ve spoluprací s Lesy České republiky a od prosince 2006 pořádáme předvánoční jarmark, který se uskutečnil letos 16. prosince. Děkujeme i rodičům za to, jak i oni podporují své děti v jejich snaze pomoci druhým a pomáhají třeba jen tím, že přijdou na koncert a přispějí dobrovolným vstupným, nebo si přijdou koupit výrobky dětí na jarmark, dovážejí kaštany a podobně,“ doplnila Menclová. Projekt adopce na dálku doprovázejí na škole ještě další akce, například výtvarné nebo literární soutěže, výstavy a podobně. Na jaře chystají ve škole Den Indie, aby se žáci blíže seznámili s prostředím a zemí, ve které jejich adoptované děti žijí.
Adopci na dálku se věnují i další školy, například v Základní škole Štítného v Jindřichově Hradci nebo Základní škola v Suchdole nad Lužnicí.