Děti v předškolním věku z této školky se byly včera podívat v nedaleké 6. základní škole v ulici Větrná, aby zjistily, co je od září čeká. Školy tak touto návštěvou uskutečnily první vzájemnou spolupráci, která bude pokračovat.

„Návštěva je začátek spolupráce, protože je zde předpoklad, že většina dětí z nové školky nastoupí do naší školy. Další společná akce s názvem Sovy a dravci je naplánovaná na letošní červen, protože v našem areálu je na ni dostatečný prostor. Pozvali jsme tedy také školku,“ informovala zástupkyně školy Jana Šperlová.

Děti během své návštěvy použily šatnu, pak se přesunuly do vyučování, kde jim prvňáci ukázali, co všechno už se ve škole naučili. Nejdříve žáci četli, pak přišlo na řadu počítání, psaní, ale také zpívání. Nejvíce prvňáčky prý baví čtení, výtvarná výchova a tělocvik.

„Máme tu výhodu, že zde jsou hned dvě velké tělocvičny,“ sdělila učitelka Dana Valková. Do výuky je zahrnut už také cizí jazyk, hlavně angličtina, prvňáci umějí například počítat do deseti. Společně děti také česky jmenovaly dny v týdnu a měsíce v roce. Školáci milují samozřejmě také přestávky, při kterých si mohou odpočinout, nasvačit se a pohrát si na koberci, umístěném vzadu ve třídě.

Děti ze školky zajímalo, kde mají ve škole ukryté hračky. Ve vyučování bohužel už nejsou, ale během hodiny se občas hrají výukové hry, například na počítání. Hračky nalezli předškoláci však ve školní družině, kam se šli také podívat. Tam si tedy pohráli, dále objevili počítače a gauč, kde se odpočívá. V družině se však koná také školní příprava a občas chodí děti s vychovatelkami na procházky. Prohlídka dále pokračovala také do prostorné školní jídelny, kde děti dostaly čaj. Ve škole se minulý týden konal také Den otevřených dveří, určený hlavně pro rodiče žáků.

„Navštívilo nás asi 25 rodičů s dětmi. Prohlédli si třídy, počítačovou učebnu, kde máme výukové programy pro prvňáky, dále také třídu s dotykovou interaktivní tabulí. Každé dítě si pak obkreslilo svoji ruku, podepsalo se k ní a vznikl tak plakát rukou, který zde máme vyvěšený,“ uvedla Šperlová.

A jak se škola zamlouvala dětem samotným?
„Líbí se mi tady, mám tady sestřičku ve druhé třídě. Školní aktovku ještě nemám,“ tvrdila Sára Landkammerová.

Některé děti by však ve školce ještě klidně nějaký čas zůstaly. „Ve škole se mi líbí, ale mám raději školku. Baví mě hlavně, když si hrajeme venku. Školní aktovku také ještě nemám,“ řekl další předškolák Albert Mikeš.