V zimním období vstoupil po úspěšném proškolení do řad členů rybářské organizace v Suchdole nad Lužnicí Pavel Tětek ze Staňkova, který se účastní i dětského kroužku, kam pravidelně dopravuje již druhým rokem svého syna. Jeho profesí je práce na Úpravně vody Hamr – Kosky, proto netrvalo dlouho a Dětský rybářský kroužek (DRK) nepohrdl možností exkurze do tohoto zařízení. Nejen, že ryby a voda patří neodmyslitelně k sobě, ale také proto, že 22. březen je všeobecně označován jako Světový den vody. Následující den malé rybáře a jejich vedoucí přivítal v malé obci osobně pan Tětek a hned od počátku prohlídky bylo jasné, že je opravdovým odborníkem technologických postupů výroby zdejší pitné vody.

Děti se dověděly, že budovy areálu vznikly v roce 1967 a v současnosti úpravna dodává pitnou vodu do města Třeboně a jejího okolí (Břilice, Nová a Stará Hlína, Přeseka), dále pak do Chlumu u Třeboně a přilehlých obcí po Libořezy. Samostatný vodoměr má obec Majdalena. Poblíž této obce se nachází vytěžené jezero Cep, které je nejen atraktivním rybářským revírem, ale právě také zdrojem velice stabilní vody, která je čerpána do úpravny rychlostí 40 litrů za vteřinu.

V první fázi se do přivedené vody přidává chemická látka, která ve vodě „navločkuje“ hrubé nečistoty, které je nutno odstranit, poté postupně přibývají další látky: vápno sloužící k regulaci pH, chlornan k desinfekci a nakonec CO2 sloužící jako stabilizátor. Množství čerpadel a spleť potrubí místního zařízení trochu zamotala hlavy nejen mladým rybářům, ale i dospělému doprovodu. Nejvíce zaujal systém bazénů s filtračním pískem, který musí mít vždy specifickou strukturu zrna, který slouží jako filtrační prvek. Samotný areál včetně budov disponuje zásobníky s množstvím 800 metrů krychlových pitné vody. Příjem a odběr vody je závislý na počasí a sezónních podmínkách, či na střídání ročních období.

Hlavním cílem exkurze bylo ukázat na tomto příkladu dětem to, jak dlouhá a náročná cesta čeká vodu z jezera, než se dostane do domácností v pitné formě. Poděkování patří vedení společnosti za možnost nahlédnout do útrob areálu, panu Tětkovi, který velice profesionálně prohlídku vedl, měřil parametry a hodnoty vody v jednotlivých procesech výroby a který suchdolským rybaříkům uvařil v zasedací místnosti výborný čaj právě z místní upravené vody. Došlo i na malé občerstvení a předání propagačních dárečků. Děti byly spokojené a snad pochopily důležitost vody jako velice cenné tekutiny, na které je závislý nejen lidský, ale i veškerý život. Závěrečné slovo si vzal nakonec člen kroužku Kubík Šíma: “Ta voda je stejně mokrá.“