Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětský chrámový sbor se vyvinul z dramatického kroužku

Třeboň – Otázky ve štafetovém rozhovoru položila členka ochotnického spolku Kajetán Třeboň vedoucí Dětského chrámového sboru v Třeboni Erice Suchanové.

31.8.2010
SDÍLEJ:

Erika Suchanová (vlevo) s třeboňským Dětským chrámovým sborem.Foto: archiv Eriky Suchanové

Členové sboru hrají na hudební nástroje. Děti, které nehrají na žádný hudební nástroj, oživují zpěv rytmickými nástroji.

Myslím, že je mnoho lidí, kteří o Dětském chrámovém sboru ještě neslyšeli? Můžeš nám říct, jak vznikl?
Dětský chrámový sbor navazuje na činnost zájmového kroužku, který fungoval při římskokatolické farnosti v Třeboni léta a kam si mohli děti přijít pohrát, zazpívat a něco hezkého si namalovat či vyrobit. Vystřídalo se zde několik vedoucích a podle toho se vždy trošku lišila náplň, ale idea byla stále stejná, nabídnout dětem možnost zábavy a setkávání.

Před třemi lety se kroužku ujala paní učitelka Anna Zábranská a já a domluvily jsme se, že bychom chtěly zkusit nacvičit něco, s čím by se děti mohly pochlubit před publikem. Nacvičili jsme tenkrát hru se zpěvy o Josefovi a Marii a děti ji zahrály na Vánoce rodičům a ostatním spřízněným duším.

Měla vaše hra úspěch?
Měla takový úspěch, že nás to až zaskočilo. Museli jsme jí několikrát zopakovat a lidé se začali ptát, kdy zase něco nového připravíme. Dětem se vystupování líbilo, takže se z výtvarného kroužku postupně stal hudebně–dramatický. Paní učitelka Zábranská připravovala hudební část a já tu divadelní.

A jak se z dramatického kroužku stal chrámový sbor?
Do kroužku se časem začaly hlásit i starší děti, které měly chuť vyzkoušet si něco náročnějšího. Zařadili jsme tedy do repertoáru náročnější skladby v latině, kánony a vícehlasé písně. Když jsme začali vystupovat pravidelně a zpívat i mimo Třeboň, bylo zapotřebí vymyslet nějaký název. Pomohl nám pan děkan třeboňského kostela otec Hugo Pitel, který nás takto pojmenoval.

Sbor má tedy své zázemí na faře v Třeboni?
Přesně tak. Máme velkou podporu pana faráře. Chodí si pravidelně poslechnout děti při našich zkouškách a často jim přinese i něco dobrého na zub. Přesto, že je to již pán v letech, má velké pochopení pro děti a mládež a naší činnosti fandí.

Doprovází váš zpěv i nějaké hudební nástroje?
Ano, zpočátku to byla jen kytara a elektrické piano, ale později jsme získali velmi šikovnou flétnistku Sylvii Grulichovou. V současné chvíli máme ještě dalšího flétnistu a houslistku. Děti, které nehrají na žádný hudební nástroj, oživují písně rytmickými nástroji.

Je o váš sbor mezi dětmi v dnešní počítačové době zájem?
Je a mohu říct, že mne to velmi těší. Mezi členy převažují děvčata, ale máme i pár chlapců. Nejmladší člen je sedmiletý chlapec a nejstarší jsou čtrnáctileté slečny.

Kde bychom mohli Dětský chrámový sbor slyšet?
Nejčastěji zpíváme v Třeboni v kostele sv. Jiljí a Panny Marie Královny. Zpíváme ale i jinde, například v kostelích v Mláce, Stříbřeci, Majdaleně, Stráži nad Nežárkou či v Lomnici nad Lužnicí. Naší hezkou tradicí se stalo, že v čase adventu vystupujeme v domově důchodců v Třeboni, abychom potěšili babičky a dědečky zde žijící a abychom jim přinesli trochu vánoční nálady a radosti.

Přibíráte do dětského chrámového sboru i nové členy?

Ano, každý, kdo by měl chuť si s námi zahrát a zazpívat, je vítán. Zkoušíme každé pondělí od půl čtvrté na faře v Třeboni.

#nahled|https://g.denik.cz/26/65/jh_stafeta_suchanova_0831_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/65/jh_stafeta_suchanova_0831.jpg|Petra Žilková se ptala Eriky Suchanové.#
Příští týden se bude vedoucí dětského chrámového sboru Erika Suchanová ptát Heleny Herrmannové, která pracuje jako zdravotní sestra v třeboňských lázních Aurora.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení