VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devadesát procent pacientek přichází po porodu

Chotoviny/FOTO/ - Augmentace s modelací prsou trvala půl druhé hodiny. Zákrok je pro organismus zátěží srovnatelnou s operací slepého střeva.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Augmentace a modelace prsů.Foto: Kateřina Nimrichtrová

Asi jsem nebyla zrovna při smyslech, když jsem si hrdinně domluvila s ředitelem chotovinského sanatoria plastické chirurgie Dušanem Vlčkem, že se zúčastním operace prsou. Špatně totiž snáším krev.

Nechtěla jsem ale vypadat jako srab, a tak jsem se v úterý ráno dostavila do vestibulu sanatoria, kde jsem se setkala s pětadvacetiletou sympatickou maminkou dvou dětí, která si tu chtěla splnit svůj sen. Říkejme jí Marie.

„Chci to udělat pro svůj dobrý pocit. Nedělám to kvůli někomu, ale kvůli sobě. Jsem po dvou dětech a chtěla bych mít prsa jako ostatní pětadvacetileté holky. Když jdu do společnosti, chci se cítit dobře,“ vysvětluje naprosto přirozeně Marie.

Před porody prý měla velikost 75B. Při prvním dítěti ale musela kupovat, nebo spíš těžce shánět, podprsenku číslo 95F. U druhého dítěte navíc přibrala čtyřicet kilo. Po roce je díky svému úsilí „sundala“ a ještě k tomu pět kilo.

Odměna za hubnutí

„V kurzu snižování váhy nám řekli, abychom si vytyčili cíl. A když ho splníme, máme se odměnit. Okamžitě mě napadla operace prsou,“ svěřila se Marie.

Navíc, co prý je dnes pro člověka, který celý život pracuje (Marie nepřestala ani při mateřské chodit do kanceláře), 56 tisíc korun? „Co bych měla s penězi dělat? Mám s nimi snad umřít? Hlavně aby se člověk cítil šťastný a spokojený.“

Na Marii není vidět ani známka nervozity a strachu. Na to, že ji za necelé dvě hodiny čeká celkem náročná operace… Na otázku, zda si v budoucnosti plánuje nějaká další zkrášlení, odpovídá bez zamyšlení: „Je to jako s tetováním. Nejdřív si člověk nechá udělat jedno a pak chce další. Obávám se, že když takhle začnu, budu pak přemýšlet, co by se ještě dalo vylepšit. Nakonec, když na to zbudou peníze, tak proč ne.“

A co na to rodina, blízcí, přátelé? Máma Marii řekla, že je praštěná, tatínek měl pro operaci větší pochopení. Když je prý mindrák, tak je dobré to nějak řešit. Kamarádi byli zvědaví a ptali se, jestli si budou moct sáhnout. S tím ale manžel rezolutně nesouhlasí. „Řekl, že to nepřipadá v úvahu. Že ty budou jen jeho,“ směje se mladá pohledná maminka.

Popřeji Marii hodně štěstí a se slovy uvidíme se na sále, se loučím. I já se musím psychicky připravit. Jdu si popovídat s doktorem.

Ach, ten porod!

„Devadesát procent žen, které u nás chtějí něco spravit, je po porodu. Přece jen jde o obrovskou zátěž a devastaci těla. Mateřství je sice krásná věc, ale organismus dostane pěkně zabrat,“ začal neformálně naše povídání Dušan Vlček. Přesvědčuje mě, že hlavní problém se nachází ale často v hlavě. „Plastická chirurgie je vlastně psychochirurgie. Každopádně se každý hojí individuálně a hodně záleží na pozitivním postoji pacienta, na jeho důvěře k lékaři a k tomu, že zákrok splní jeho očekávání,“ vysvětluje doktor.

Záhy mě opouští. Před operací prsou pětadvacetileté Marie ho čeká ještě německá augmentace (zvětšení prsou) a německá liposukce. Tedy zákroky na německých občanech, kteří tvoří velmi častou klientelu chotovinského sanatoria.

Požádám o sklenku vody. V televizi od krvavých scén vždycky odvracím oči. Tady ale nebude úniku. Jsem tu totiž i v roli fotografa.
Krátce před jedenáctou mi přinášejí zelený obleček. Převlékám se a jdu na sál. Slušivá čepička a rouška dokreslí celý můj outfit. Na stole leží Marie. Spí. Sestřička mi vymezuje můj prostor. Augmentace s modelací může začít.

„Je třeba vidět, že jde o operaci se vším všudy. S riziky, dopadem na organismus. Ženy sem chodí často jako k zubaři nebo na kosmetiku. Přitom musejí počítat, že jejich organismus bude reagovat třeba jako na operaci slepého střeva nebo na úraz,“ vítá mě anesteziolog. Výkony, které podává chirurg, se podle jeho slov musí rovnat výkonu kterékoli jiné operace. Toho si je Dušan Vlček naprosto vědom. Bere do ruky skalpel.

Alchymie

„Pacientka má po dvou dětech prsa povislá, takže tady by samotný implantát nepomohl. Jde o těžší operační zákrok. Obtížně se odhaduje velikost implantátu i míra utažení,“ vysvětluje mi trpělivě doktor.

Snažím se odosobnit si operovaná prsa a dívat se na ně jako na materiál. Skalpel se zařezává do kůže okolo dvorce pravého ňadra. Chirurg vykrouží kolečko. Druhé o dva centimetry dál. A ještě klínek směřující ke spodní části prsu. Tahle kůže půjde pryč.

„Je to vždycky alchymie, kolik té kůže musíme odříznout,“ vychází zpod chirurgovy roušky. Anesteziolog si nezadá a vzápětí dodává, že alchymie je také namíchat správnou dávku. „Po celou dobu se sleduje srdeční i dechová frekvence, krevní tlak, saturace krve kyslíkem, obsah anesteziologického plynu ve vdechované i vydechované směsi,“ komentuje svoji práci. Pacientka je přitom po celou dobu napojena na přístroj pro umělou plicní ventilaci, který za ni dýchá.

Dvoucentimetrový kruh a klín na spodní straně prsu je obnažen na maso. Překvapuje mě, jak málo krve teče. Skalpel se zařezává hlouběji. Teď je třeba vyhloubit kapsu pro implantát. Něčím, co nejvíce ze všeho připomíná pájku, se škvaří cévy, aby nedošlo po uzavření řezu ke krvácení dovnitř. Zatím se mi daří neomdlít. Přistihuji se dokonce, že obdivuji zručnost chirurgových rukou.

Implantát č. 325

Prostor pro gelový implantát je hotov. Doktor do něj napěchuje asi metr a půl gázy kvůli vysušení. Když jej vyndává , vypadá to jako trik s šátky, které tahá kouzelník z kapsy a jichž snad nikdy není konec. Sestra podává chirurgovi kulatý implantát velikosti 325. Během minuty je na místě.

Vydržím se statečně dívat i na šití. Bez nadsázky je to haute couture. Vysoká krejčovina. Když se vše povede tak, jak má, jizva nebude téměř vidět. O tom mě utvrdily obrázky před a po operaci, které plní fotoalba sanatoria.

„Podívejte se na ten rozdíl. Tady už gravitace nepůsobí,“ pyšní se svou prací Vlček. Ano. Zatímco levé prso leží u podpažní jamky, to pravé se hrdě tyčí k halogenům na sále. Je přirozeně oblé, a přestože jde o čerstvou ránu, už nyní vypadá lépe než to druhé. Začínám potají uvažovat o svých…

První slovo: Děkuji

Druhá půlka operace už je pro mě rutinou. Vím, co bude následovat. Už mi nedělá potíže prohlédnout si poměrně zblízka ani žlutou tkáň, ve které jsem bez komentáře personálu nedokázala odhalit mléčnou žlázu. Neuhýbám očima, ani když se nástroj, který vypadá jako vidlička pro pidilidi, zasekne do masa a roztahuje ránu. Hodina a půl uteče jako voda. Je hotovo. Sestřičky omývají kůži od zaschlé krve a dvě pevné „trojky“ se ukazují v plné nádheře. Poslední fotka. Pacientka přichází k sobě. „To už to mám za sebou? Děkuju,“ zní její první slova.

Když půjde vše hladce, zítra zdi sanatoria opustí a dá si týden klidu v domácím léčení. Do léta už doufá, že bude dekolt perfektní.
S pomocí boží

„Asi u tří procent pacientek se může stát, že tělo implantát nepřijme. Prokazatelně jde opět o to, že tyto ženy mají především problém samy se sebou. V těchto vzácných případech tak může dojít k jizvení pouzdra okolo implantátu s jeho deformací,“ říká Vlček.

Podobně jako se mnou, mluví doktor i s pacientkami. Upozorňuje je na možná rizika. Snaží se dopídit, co je k jejich kroku vede, snaží se je pochopit. A někdy jim jejich rozhodnutí rozmlouvá.

Sám se považuje jen za dobrého krejčího, který si před každou operací říká: „Bože, pojďme to spolu udělat dobře.“

Autor: Kateřina Nimrichtrová

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur ostraha objektu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - výpis z rejstříku trestů, vhodné pro OZP a invalidní důchodce, , nabízíme: stravenky, náborové příspěvky, , Pro bližší informace kontakt: 733 542 422, michal.slama@pancer.cz. Pracoviště: Agentura pancéř s.r.o. - 002, 378 53 Strmilov. Informace: Michal Sláma, +420 733 542 422.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou; požadujeme elektro vzdělání, vyhláška 50/1978 Sb. výhodou; manuální zručnost; časová flexibilita;, náplň práce - údržba a servis zařízení prádelny (zaškolení), KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM. Pracoviště: Retre - prádelna a čistírna, s.r.o. - 001, Pražská, č.p. 624, 379 01 Třeboň. Informace: A. Hojdová, +420 606 754 546.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel/ka tělesné výchovy a zeměpisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní poměr na dobu neurčitou;, kontakt: , osobně, telefonicky: v pracovní dna od 7:45-15:00 hod;, e-mailem: moravek@gymn-dacice.cz. Pracoviště: Gymnázium, dačice, boženy němcové 213, B. Němcové, č.p. 213, 380 01 Dačice. Informace: Aleš Morávek, +420 384 420 432.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - JINDŘICHŮV HRADEC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě JINDŘICHŮV HRADEC. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště jindřichův hradec, Jáchymova, č.p. 900, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


Videosouhrn 22.–23. května 2018

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Ludvík Hess ukazuje nový babybox v Písku.
3

EXKLUZIVNĚ: Písecká nemocnice dostala nový babybox

Na Písecku začal hořet autobus plný školáků

Protivín, Prachatice – Výlet školáků z prachatické Základní školy na Zlaté stezce málem skončil tragicky.

AKTUALIZOVÁNO

Komunální a senátní volby proběhnou společně začátkem října

Termín komunálních a senátních voleb je znám. Prezident Miloš Zeman ho stanovil na pátek 5. října a sobotu 6. října 2018. Jeho rozhodnutí musí ještě podepsat premiér v demisi Andrej Babiš.

Školáky čekají velké cyklistické závody. Přijedou i olympionici

Klikov – Už potřetí bude Blesk Klikov pořádat silniční cyklistické závody pro žactvo II. stupně základních škol a také předškoláky. Memoriál JUDr. Ferdinanda Bušty se uskuteční už ve čtvrtek a jeho centrum bude v autokempu u tušťské pískovny poblíž Suchdola nad Lužnicí.

Havárie v Temelíně je pouze cvičná

Temelín – Zvládnutí havárie prvního bloku jaderné elektrárny nacvičuje od středy téměř tisícovka zaměstnanců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT