VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devadesát procent pacientek přichází po porodu

Chotoviny/FOTO/ - Augmentace s modelací prsou trvala půl druhé hodiny. Zákrok je pro organismus zátěží srovnatelnou s operací slepého střeva.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Augmentace a modelace prsů.Foto: Kateřina Nimrichtrová

Asi jsem nebyla zrovna při smyslech, když jsem si hrdinně domluvila s ředitelem chotovinského sanatoria plastické chirurgie Dušanem Vlčkem, že se zúčastním operace prsou. Špatně totiž snáším krev.

Nechtěla jsem ale vypadat jako srab, a tak jsem se v úterý ráno dostavila do vestibulu sanatoria, kde jsem se setkala s pětadvacetiletou sympatickou maminkou dvou dětí, která si tu chtěla splnit svůj sen. Říkejme jí Marie.

„Chci to udělat pro svůj dobrý pocit. Nedělám to kvůli někomu, ale kvůli sobě. Jsem po dvou dětech a chtěla bych mít prsa jako ostatní pětadvacetileté holky. Když jdu do společnosti, chci se cítit dobře,“ vysvětluje naprosto přirozeně Marie.

Před porody prý měla velikost 75B. Při prvním dítěti ale musela kupovat, nebo spíš těžce shánět, podprsenku číslo 95F. U druhého dítěte navíc přibrala čtyřicet kilo. Po roce je díky svému úsilí „sundala“ a ještě k tomu pět kilo.

Odměna za hubnutí

„V kurzu snižování váhy nám řekli, abychom si vytyčili cíl. A když ho splníme, máme se odměnit. Okamžitě mě napadla operace prsou,“ svěřila se Marie.

Navíc, co prý je dnes pro člověka, který celý život pracuje (Marie nepřestala ani při mateřské chodit do kanceláře), 56 tisíc korun? „Co bych měla s penězi dělat? Mám s nimi snad umřít? Hlavně aby se člověk cítil šťastný a spokojený.“

Na Marii není vidět ani známka nervozity a strachu. Na to, že ji za necelé dvě hodiny čeká celkem náročná operace… Na otázku, zda si v budoucnosti plánuje nějaká další zkrášlení, odpovídá bez zamyšlení: „Je to jako s tetováním. Nejdřív si člověk nechá udělat jedno a pak chce další. Obávám se, že když takhle začnu, budu pak přemýšlet, co by se ještě dalo vylepšit. Nakonec, když na to zbudou peníze, tak proč ne.“

A co na to rodina, blízcí, přátelé? Máma Marii řekla, že je praštěná, tatínek měl pro operaci větší pochopení. Když je prý mindrák, tak je dobré to nějak řešit. Kamarádi byli zvědaví a ptali se, jestli si budou moct sáhnout. S tím ale manžel rezolutně nesouhlasí. „Řekl, že to nepřipadá v úvahu. Že ty budou jen jeho,“ směje se mladá pohledná maminka.

Popřeji Marii hodně štěstí a se slovy uvidíme se na sále, se loučím. I já se musím psychicky připravit. Jdu si popovídat s doktorem.

Ach, ten porod!

„Devadesát procent žen, které u nás chtějí něco spravit, je po porodu. Přece jen jde o obrovskou zátěž a devastaci těla. Mateřství je sice krásná věc, ale organismus dostane pěkně zabrat,“ začal neformálně naše povídání Dušan Vlček. Přesvědčuje mě, že hlavní problém se nachází ale často v hlavě. „Plastická chirurgie je vlastně psychochirurgie. Každopádně se každý hojí individuálně a hodně záleží na pozitivním postoji pacienta, na jeho důvěře k lékaři a k tomu, že zákrok splní jeho očekávání,“ vysvětluje doktor.

Záhy mě opouští. Před operací prsou pětadvacetileté Marie ho čeká ještě německá augmentace (zvětšení prsou) a německá liposukce. Tedy zákroky na německých občanech, kteří tvoří velmi častou klientelu chotovinského sanatoria.

Požádám o sklenku vody. V televizi od krvavých scén vždycky odvracím oči. Tady ale nebude úniku. Jsem tu totiž i v roli fotografa.
Krátce před jedenáctou mi přinášejí zelený obleček. Převlékám se a jdu na sál. Slušivá čepička a rouška dokreslí celý můj outfit. Na stole leží Marie. Spí. Sestřička mi vymezuje můj prostor. Augmentace s modelací může začít.

„Je třeba vidět, že jde o operaci se vším všudy. S riziky, dopadem na organismus. Ženy sem chodí často jako k zubaři nebo na kosmetiku. Přitom musejí počítat, že jejich organismus bude reagovat třeba jako na operaci slepého střeva nebo na úraz,“ vítá mě anesteziolog. Výkony, které podává chirurg, se podle jeho slov musí rovnat výkonu kterékoli jiné operace. Toho si je Dušan Vlček naprosto vědom. Bere do ruky skalpel.

Alchymie

„Pacientka má po dvou dětech prsa povislá, takže tady by samotný implantát nepomohl. Jde o těžší operační zákrok. Obtížně se odhaduje velikost implantátu i míra utažení,“ vysvětluje mi trpělivě doktor.

Snažím se odosobnit si operovaná prsa a dívat se na ně jako na materiál. Skalpel se zařezává do kůže okolo dvorce pravého ňadra. Chirurg vykrouží kolečko. Druhé o dva centimetry dál. A ještě klínek směřující ke spodní části prsu. Tahle kůže půjde pryč.

„Je to vždycky alchymie, kolik té kůže musíme odříznout,“ vychází zpod chirurgovy roušky. Anesteziolog si nezadá a vzápětí dodává, že alchymie je také namíchat správnou dávku. „Po celou dobu se sleduje srdeční i dechová frekvence, krevní tlak, saturace krve kyslíkem, obsah anesteziologického plynu ve vdechované i vydechované směsi,“ komentuje svoji práci. Pacientka je přitom po celou dobu napojena na přístroj pro umělou plicní ventilaci, který za ni dýchá.

Dvoucentimetrový kruh a klín na spodní straně prsu je obnažen na maso. Překvapuje mě, jak málo krve teče. Skalpel se zařezává hlouběji. Teď je třeba vyhloubit kapsu pro implantát. Něčím, co nejvíce ze všeho připomíná pájku, se škvaří cévy, aby nedošlo po uzavření řezu ke krvácení dovnitř. Zatím se mi daří neomdlít. Přistihuji se dokonce, že obdivuji zručnost chirurgových rukou.

Implantát č. 325

Prostor pro gelový implantát je hotov. Doktor do něj napěchuje asi metr a půl gázy kvůli vysušení. Když jej vyndává , vypadá to jako trik s šátky, které tahá kouzelník z kapsy a jichž snad nikdy není konec. Sestra podává chirurgovi kulatý implantát velikosti 325. Během minuty je na místě.

Vydržím se statečně dívat i na šití. Bez nadsázky je to haute couture. Vysoká krejčovina. Když se vše povede tak, jak má, jizva nebude téměř vidět. O tom mě utvrdily obrázky před a po operaci, které plní fotoalba sanatoria.

„Podívejte se na ten rozdíl. Tady už gravitace nepůsobí,“ pyšní se svou prací Vlček. Ano. Zatímco levé prso leží u podpažní jamky, to pravé se hrdě tyčí k halogenům na sále. Je přirozeně oblé, a přestože jde o čerstvou ránu, už nyní vypadá lépe než to druhé. Začínám potají uvažovat o svých…

První slovo: Děkuji

Druhá půlka operace už je pro mě rutinou. Vím, co bude následovat. Už mi nedělá potíže prohlédnout si poměrně zblízka ani žlutou tkáň, ve které jsem bez komentáře personálu nedokázala odhalit mléčnou žlázu. Neuhýbám očima, ani když se nástroj, který vypadá jako vidlička pro pidilidi, zasekne do masa a roztahuje ránu. Hodina a půl uteče jako voda. Je hotovo. Sestřičky omývají kůži od zaschlé krve a dvě pevné „trojky“ se ukazují v plné nádheře. Poslední fotka. Pacientka přichází k sobě. „To už to mám za sebou? Děkuju,“ zní její první slova.

Když půjde vše hladce, zítra zdi sanatoria opustí a dá si týden klidu v domácím léčení. Do léta už doufá, že bude dekolt perfektní.
S pomocí boží

„Asi u tří procent pacientek se může stát, že tělo implantát nepřijme. Prokazatelně jde opět o to, že tyto ženy mají především problém samy se sebou. V těchto vzácných případech tak může dojít k jizvení pouzdra okolo implantátu s jeho deformací,“ říká Vlček.

Podobně jako se mnou, mluví doktor i s pacientkami. Upozorňuje je na možná rizika. Snaží se dopídit, co je k jejich kroku vede, snaží se je pochopit. A někdy jim jejich rozhodnutí rozmlouvá.

Sám se považuje jen za dobrého krejčího, který si před každou operací říká: „Bože, pojďme to spolu udělat dobře.“

Autor: Kateřina Nimrichtrová

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Pracovník živočišné výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řízení traktoru; práce a manipulace se zvířaty; jednoduché opravy; ŘP skup. T;. Pracoviště: Ciz - agro, a.s., 378 81 Slavonice. Informace: Marie Dohnalová, +420 384 493 107.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 18 000 Kč

Strojírenští kovodělníci strojírenští dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: min. vyučení; manuální zručnost; , ŽIVOTOPIS ZASLAT na adresu: zuzana.hulkova@btcgroup.cz. Pracoviště: Btc group a.s., Jarošovská, č.p. 1338, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Zuzana Hůlková, +420 384 341 203.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na základních školách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami učitel/ka - speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT E-MAILEM NEBO TELEFONICKY 8:00-12:00hod;, - pracovní poměr na dobu určitou; zkrácený úvazek 20 hod/týden - bude upřesněno dle počtu žáků. Pracoviště: Základní škola, dačice, neulingerova 108 - 001, náměstí Míru, č.p. 473, 378 81 Slavonice. Informace: Bronislava Kučerová, +420 384 420 274.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PŘEDEM SI TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU na tel. 730190508;, základní vzdělání nebo vyučení; oprávnění ke svařování CO2 výhodou; zkušenost se svařováním; znalost čtení technické výkresové dokumentace; pracovitost; spolehlivost; manuální zručnost; dobrý zdravotní stav; pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení; třísměnná pracovní doba;. Pracoviště: Trenkwalder a.s. - 001, Havlíčkova, č.p. 89, 378 06 Suchdol nad Lužnicí. Informace: Petra Hamerníková, +420 730 190 508.


Anežka v doprovodu své maminky a babičky darovala do sbírky svou oblíbenou panenku.

Dobročinnost Jihočechů pomáhá našim dětem rozvíjet talenty

JAN BURIAN z Jindřichova Hradce se 24. srpna utká s ostatními finalisty o titul Muž roku 2018.
4

Jindřichohradecký rodák soutěží o Muže roku

Stupský rybník čeká rekultivace

Třeboň - Město připravuje generální opravu rybníka Stupský počátkem příštího roku pro potřeby sportovního rybolovu.

Z linky 156: Záchod není třeba, usoudily dívky pod kamerou

Jindřichův Hradec - Podívejte se s námi, co řešili strážníci městské policie v uplynulém měsíci.

Stane se budova gymnázia v Jindřichově Hradci kulturní památkou?

Jindřichův Hradec - V září tohoto roku proběhne na Ministerstvu kultury ČR tzv. rozkladné řízení, v němž ministr kultury p. A. Staněk rozhodne s konečnou platností o plánované dostavbě v areálu jindřichohradeckého gymnázia.

Vyhořelou budovu musí posoudit statik

Čimelice – Vyhořelý důmu silnice v Čimelicích poutá pozornost všech projíždějících. Osud má zatím nejistý. Jeho majitelem je Jaroslav Vlček, který požár přežil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT