Jejich zástupci se sjedou nejen z Jindřichohra­decka, ale i z ostatních okresů Jihočeského kraje a dále z Vysočiny a Jihomoravského kraje. Celkem bude své obory prezentovat 45 středních škol a učilišť. Vystavovat budou po celý den od 8.30 do 17 hodin v kulturním domě Střelnice a v Muzeu Jindřichohradecka.

Burza škol pomáhá žákům 9. tříd základních škol orientovat se v množství nabízených oborů a výběru budoucího povolání. „Pravidelně se výstavy zúčastňujeme, letos se chystáme také,“ sdělil ředitel základní školy ve Stráži nad Nežárkou Pavel Dvořáček. Některé školy uvolňují žáky individuálně s rodiči jako například v základní škole v Nové Bystřici.

Podle výchovných poradců jsou tyto burzy pro žáky důležité. „My navštěvujeme celorepublikovou akci Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Pokud žáci chtějí, mohou jet individuálně i na burzu do Jindřichova Hradce. Výstavy tohoto typu jim určitě pomáhají v rozhodování, protože si odnesou mnoho materiálu domů,“ potvrdila výchovná poradkyně v Základní škole v Suchdole nad Lužnicí Stanislava Tomášková.

Nasbíraný materiál však podle jejích slov doma ležet nezůstává, žáci s ním pracují i ve škole. Zakládají si pracovní složky a prezentují je ostatním. V základní škole se pak ze všech prezentací koná také výstava. „Burza mi moc pomohla ve volbě dalšího studia. Odnesla jsem si z ní letáčky a společně jsme je doma s rodiči prostudovali a zvážili všechny možnosti. Nakonec jsem se rozhodla pro obchodní akademii,“ tvrdí studentka Jana Nováčková. V Jindřichově Hradci vystavují kromě státních škol i ty soukromé. Jindřichohradecká střední škola obchodu, služeb a provozu hotelů letos nabídne například promítání filmu z tříměsíční dlouhodobé praxe v Řecku. „Na tyto stáže jezdíme už od roku 2004,“ upřesnil ředitel Jiří Toufar.