Pacientům tak nezbývá, než jezdit za lékařem většinou do Jindřichova Hradce.

Ordinace zde dva a čtvrt roku provozoval jindřichohradecký kardiolog Lubomír Berka.

„Do Dačic jsem vstupoval hlavně kvůli našim pacientům z této lokality, aby nemuseli dojíždět. Splnil jsem úkol, že zde založím a pomohu s rozjezdem pracoviště a zacvičím lékaře. Nyní mi ale dva doktoři odcházejí, jedna kolegyně na mateřskou a druhý z rodinných důvodů, a není možné dačické pracoviště udržet,“ vysvětluje kardiolog. Doplňuje známou věc, že do Dačic se lékaři nehrnou.

Uznává, že dojíždění je pro pacienty mnohdy velice náročné, a je si vědom toho, že by si zasloužili péči v místě. Dodává, že u diabetiků je to ještě o to složitější, že ne vše s nimi může řešit praktický lékař, pro kterého tak bude nyní pozice daleko složitější.

Ředitelka dačické nemocnice Miroslava Člupková ujišťuje, že interna funguje dál, ale bude z hlediska diabetologické odbornosti značně omezená. „Bohužel, letos od července Státní ústav pro kontrolu léčiv značně omezil sortiment léků pro tuto odbornost, které by mohli předepsat třeba praktičtí lékaři a nebo internisté,“ vysvětluje Člupková.

„Cukrovkářům“ v tomto směru vyšla vstříc soukromá biochemická laboratoř v nemocnici. „Pacienti si nechají den dopředu odebrat krev třeba u praktického lékaře a nechají si ji v laboratoři vyšetřit,“ dodala Člupková.