Uživatelé programu ČT2 jsou upozorňováni na skutečnost, že po 30. září bude program vysílán jen digitálně.

Znamená to, že si lidé mohou pořídit ke každé televizi v domácnosti set top boxy, ale i nadále budou muset používat antény, aby mohli sledovat ostatní programy, než i ty přejdou na digitální vysílání.

Další variantou jsou satelity, které se podle servisního pracovníka Karla Němečka nejvíc prodávají v Jindřichově Hradci v poslední době kvůli přijímání rakouských programů. V sousedním Rakousku začali totiž s úplnou digitalizací asi před třemi měsíci.

„Nevím, proč u nás musí být všechno jinak, na etapy. Kdyby přešly všechny programy na digitalizaci najednou, bylo by to lepší, takhle spousta lidí zmatkuje,“ povzdechl si Radim Plachý z Dačicka. Upřesnil, že se to jeho netýká, protože má dlouho satelit, ale obracejí se na něj starší příbuzní, kteří si neví rady.

Majitelé nových televizí si však podle pracovníků servisu nemusejí lámat hlavu, protože set top boxy jsou již vmontovány jako součást každého nového výrobku. „Většina čtyři až pět let starých televizí má set top boxy zabudované, ale nebyly ještě tak dokonalé. Ty dnešní jsou opravdu na dobré technické úrovni,“ upřesnil pracovník třeboňské prodejny elektro.
Podle jeho slov přicházejí také starší zákazníci, kteří mívají patnáct až dvacet let staré televize, takže jim někdy doporučují vyměnit je za nové, které již mají set top boxy zabudované.

Set top boxy stojí totiž kolem jednoho tisíce korun, ale pokud je televize stará, potřebuje set top box se zvláštním připojením, a ten může stát až kolem dvou a půl tisíce korun. Pořízení satelitu stojí kolem pěti tisíc korun, ale jeho majitel má možnost přijímat různé programy takřka neomezeně.

Digitální přenosové systémy mají lidem umožnit kvalitnější obraz a zejména lepší využití moderních velkoplošných obrazovek.