Umělá stoka má vést pod zemí v hloubce asi jeden až tři metry. „Trubka povede od rybníka Malý Hatín pod rybník Zedník, kde je stávající stoka, která vede do rybníku Holná. Půjde tedy o převod vody z jedné soustavy do druhé, abychom dotovali vodou rybník Holná. Ten nateče za kratší dobu a budou tak vytvořeny lepší podmínky pro život ryb,“ vysvětluje Petr Janoušek, výrobní ředitel společnosti Rybářství Kardašova Řečice.

V katastru obce Hatín "kope" jindřichohradecká firma Staviservis od začátku července. Hotovo má být do konce října. „Zatím počasí vychází, dokonce i zemědělci nakonec stihli posekat oves s jetelem, takže můžeme pokračovat dále. Nic nás nebrzdí,“ popisuje průběh Petr Janoušek, který od roku 2012, kdy je u rybářů, takto velkou stavbu nepamatuje. „Děláme různé stoky, ale spíše se jedná o takové stočky. Tohle je velká akce,“ podotkl.

Při nehodě nákladního auta u Nové Bystřice vypadl z korby bagr.
Hasiči vyjeli k požáru a k převrácenému náklaďáku, z kterého vypadl bagr

Komplikace se ale vyskytly hned na začátku. „Měli jsme problém sehnat stavební materiál, asi po týdnu nám stavební firma sdělila, že nebude jednoduché sehnat trubky. A i když je mají objednané, že nedorazí. Nakonec se zadařilo, materiál je z celé Evropy,“ přibližuje Petr Janoušek.

Rybník Holná je nyní plně napuštěný. „Letos ho budeme lovit a budeme chtít novou stoku naplno využít,“ dodal rybář. Stavba vyjde celkem na zhruba čtyři miliony korun. Akci financuje Rybářství Kardašova Řečice, dotace z Evropského námořního a rybářského fondu pokryje 50 procent nákladů.