„Adopcí přispíváme Aishe hlavně na vzdělání. Každý měsíc platíme každý částku asi 30 korun,“ sdělila studentka třídy 3.B gymnázia Lucie Schmiedová.

Aishe je 9 let, je to sirotek stejně jako jejích šest sourozenců. O rodinu se stará babička z otcovy strany. Mnoho z jejich vnuků muselo nechat školy, protože si nemohli dovolit platit poplatky. Babička splétá různé místní materiály a výrobky prodává, ale vydělá málo na pokrytí základních potřeb a na školné se již nedostává. Aisha je pracovitá žákyně, která vždy vede své spolužáky do akademických diskuzí. Během vyučování se umí soustředit. Má veliký zájem o studium a ráda by se stala učitelkou.

„Aisha nám posílá dopisy o tom, jak se má a jak si vede ve škole. Střídáme se mezi sebou v psaní dopisů. Teď jsem například psala Aishe já. Popsala jsem jí v něm, jak vypadají tradiční české Vánoce. K dopisu připojí Aisha občas obrázek nebo výrobek ze školy. Naposled poslala krásnou tašku,“ dodala Schmiedová.

Ve 2. základní škole mají na dálku adoptovány dvě děti. Afrického chlapce jménem Lawrence Mutabaalo a dívku rovněž z Afriky jménem Christine Nakyria. „Ta však již ukončila program a rozhodla se s přítelem založit rodinu. Nyní adoptujeme novou dívku z Indie jménem Mavis Premy Rodrigues. Chlapec Lawrence pokračuje ve studiu a je úspěšný,“ sdělila zástupkyně ředitele jindřichohradecké 2. základní školy Jiřina Menclová. Ve škole vydělávají na adopci na dálku hlavně vlastní činností. Například měli předvánoční jarmark nebo letos na podzim vydělali žáci sběrem kaštanů 1500 korun.