Pražskou defenestraci z památného roku 1618 tak sehrálo přes čtyřicet účinkujících. „Jsme nesmírně pyšní, že se vše podařilo, protože všichni diváci odcházeli nadšení,“ pochvaluje si hradecký kastelán Jan Mikeš.

Ještě náročnější byla příprava unikátní výstavy Dokonalý diplomat, která představuje rod Černínův jejich postech vyslanců, cestovatelů i sběratelů. „Kurátorský tým jednal s více než dvěma desítkami institucí, abychom mohli návštěvníkům předvést přes čtyři stovky exponátů. Řada z nich se vystavuje poprvé a jsou mezi nimi i naprosté unikáty. Například turecký stan, který daroval Heřmanu Černínovi při jeho diplomatické misi roku 1644 samotný turecký sultán,“ popisuje jedinečné exponáty hradecký kastelán.

Výjimečné jsou také oděvy Jana Rudolfa Černína ušité dvorními krejčími v Paříži roku 1790. Patří mezi nejhonosnější dobové oděvy v českých sbírkách. Výstava v nově opraveném druhém patře Adamova stavení potrvá jen do konce listopadu. Poté se řada předmětů vrátí do Národní galerie, Sbírek hradu Forchtenstein v Rakousku či do expozic českých a moravských hradů a zámků. V pozměněné podobě bude v hradeckém zámku pokračovat až příští rok.

V současné době běží přednáškový cyklus k výstavě Dokonalý diplomat. O málo probádaném Prokopu Vojtěchu Černínovi pohovoří Jiří Kubeš z pardubické univerzity už 10. října. Následující týden 17. října představí Petra Vokáčová život barokního aristokrata Františka Josefa Černína, který dovedl černínský rod na vrchol slávy a zároveň způsobil jeho finanční krach. Všechny přednášky se konají na jindřichohradeckém zámku od 17 hodin a jsou přístupné zdarma.

„Samozřejmě chystáme i tradiční hradozámecký advent, který patří mezi nejúspěšnější akce. Opět se bude vařit v černé kuchyni, zatímco kaple nabídne divadelní představení nebo koncerty a rondel ožije historickým tancem,“ zve milovníky českých památek kastelán Jan Mikeš.