A až na Dívčí Kopy a Rodvínov si všude mohou oddechnout, jak potvrdila mluvčí Krajského soudu v Českých Budějovicích Ivana Vobejdová. „Nyní jim běží dvacetidenní lhůta, do které musí soud rozhodnout," zmínila.
Pro obě dotčené obce to podle jejích slov v praxi znamená, že musejí pozdržet ustavující zasedání nově zvoleného obecního zastupitelstva do doby, než obdrží verdikt soudu. V případě, že by soud uznal neplatnost voleb, musely by se konat další.

Jak již Deník informoval, v obou obcích na Jindřichohradecku se podnět od občanů na neplatnost voleb týkal trvalého bydliště na obci.

V Dívčích Kopách měl navrhovatel  pochybnosti, zda někteří z voličů nemohli být účelově přihlášeni do sídla obecního úřadu, když někteří voliči se dostavili k volbám, aniž by v obci vlastnili nemovitost či se zde zdržovali, ať již  trvale či přechodně.

Starosta Libor Rauš však popřel, že by někdo měl v době voleb i nyní na obecním úřadu trvalé bydliště.
V Rodvínově se adresa na obecním úřadu týkala přímo osoby starostky Hany Hoškové. „Navrhovatel uvádí, že na hlasovacím lístku je kandidát, který má místo trvalého bydliště na adrese sídla obecního úřadu. Toto považuje za účelové jednání, neboť se jedná o dosavadní starostku obce," sdělila mluvčí soudu Ivana Vobejdová.

Starostka Hana Hošková nařčení odmítá, neboť bydliště má na obci již přes rok z osobních důvodů. Kvůli této situaci ale visí na vlásku čtrnáctimilionová dotace z regionálního operačního programu na komunikaci nebo chodníky. „To musíme rozhodnout a začít dělat výběrová řízení, prostě jednat, neboť vše musí být do konce dubna hotové. Nyní ale musíme čekat, než rozhodně soud, pak teprve vyvěsit konání zastupitelstva, u všeho jsou zákonné lhůty a potřebujeme odsouhlasit i rozpočet," říká Hana Hošková. Je přesvědčená o tom, že by se vláda měla nad termínem komunálních voleb zamyslet: „Měly by být spíše v jarních měsících, už kvůli rozpočtu, aby obce nemusely jít do rozpočtového provizoria, když ho do konce prosince nestihnou odsouhlasit."

Komplikace očekává také starosta Dívčích Kop Libor Rauš, protože do ustavujícího zasedání nového zastupitelstva starosta moc prostoru k rozhodování nemá a může zajišťovat jen to nejnutnější.