Před nedávnem pro něj vyrazila výprava dačických dobrovolných hasičů s velitelem Vlastislavem Švecem a místostarostou Dačic Milošem Novákem. Doprovodem byly koordinátorka této mezinárodní spolupráce Kateřina Marková a Marcela Chvátalová jako překladatelka.

„Na radnici v Urtenenu-Schönbühlu nás přivítal tajemník Hansjörg Lanz, dále byli přítomní i radní Sussane Grossenbacher a Heinz Nussbaum. Techniku nám předvedl zástupce hasičů partnerské obce Dominic Lehmann," uvedl místostarosta Dačic Miloš Novák.

Druhý den se výprava vydala s vozidlem po vlastní ose zpět do České republiky. „Cesta i s přestávkami trvala patnáct hodin. Vozidlo jsme ponechali v Českých Budějovicích, kde proběhlo jeho proclení, dále bylo převezeno do Jindřichova Hradce na technickou kontrolu a poté na odbor dopravy v Dačicích k přihlášení. Následně se musí ještě odvézt do Prahy na Technický ústav požární ochrany, kde se uskuteční kontrola, zda je vozidlo totožné s našimi normami a bude možno ho zařadit do výjezdové jednotky," vysvětluje Miloš Novák kroky, než auto vyrazí na první zásah.

Jelikož hasičské auto dostali bez příslušenství, bude se vedení radnice snažit hledat dotační tituly, které by zajistily přestavbu vozu a popřípadě i dovybavení.

Získané hasičské vozidlo značky Mercedes Benz 1428 AF je vyrobené v roce 1988, má najeto 42 300 kilometrů a jmenuje se Florian 88. Partnerská švýcarská obec ho městu, potažmo dobrovolným hasičům darovala. Vozidlo nahradí ve výjezdu stávající avii. Jeho výhodou podle Vlastislava Švece je, že má i cisternu, je šestimístné a k tomu má ještě úložný prostor. Zvýší se tak akceschopnost jednotky. (nov)