Od prvního adventního víkendu bude pohyblivá dvoumetrová socha zdobit fontánu na hradeckém Masarykově náměstí.

Unikátní pohyblivá socha, složená z dílů vytištěných na 3D tiskárnách, vzniká pod rukama týmu PETMAT podle návrhu autora Dominika Císaře.Zdroj: Kateřina Nováková„Svá ochranná křídla roztáhne nad druhým ročníkem jediného festivalu betlémů v České republice, nazvaném Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí,“ přiblížila mluvčí pořádajícího Muzea Jindřichohradecka a autorka projektu Marie Hazuková.

Do tisku součástek pro anděla se zapojily tři desítky tiskařů z řad veřejnosti, velkou část vytiskli také v Muzeu Jindřichohradecka. „Snažíme se ukázat, že i moderní technologie a moderní materiály mohou osvěžit tradiční postupy v betlémářství a posunout jejich hranice,“ přiblížila Marie Hazuková.

Při festivalu konaném ve dnech 2. a 3. prosince ale nebudou chybět samozřejmě ani tradičnější betlémy. V prostorách Výstavního domu Stará radnice se představí šestnáctka betlémářů z České republiky i ze Slovenska a v kostele sv. Jana Křtitele si návštěvníci užijí už tradiční výstavu betlémů, na které se letos představí jihočeský řezbář Jiří Bürger. Po oba dva dny bude také připravená hra pro děti i dospělé, která provede soutěžící řadou úkolů v kulturních subjektech v centru města.

Jindřichohradecké náměstí Míru zdobí obří PETAnděl.
OBRAZEM: PETAnděl září na náměstí

Už v roce 2016 uskutečnil projekt PETMAT, vzniklý a fungující za podpory společnosti Karlovarské minerální vody, a.s. (KMV) na Fakultě architektury ČVUT v Praze, pro Muzeum Jindřichohradecka nasvícenou pětimetrovou sochu anděla. Do akce bylo zapojeno 12 základních škol v Jindřichově Hradci a okolí. Rekordní socha přilákala tisíce obdivovatelů a návštěvníci si mohli vyzkoušet interaktivitu světel a zpěvu.