Provozování pouťových atrakcí, kdysi takzvané kolotočářství, se dědí již po generace. Jedním z pokračovatelů rodinného podniku je také jindřichohradecký Antonín Němeček. O tom, že v současné době nemá ani toto řemeslo na růžích ustláno, svědčí jeho odpovědi na otázky.

V současné době připravujete atrakce v Jindřichově Hradci na tradiční Porcinkule, které začnou už v pátek, na co všechno se mohou lidé těšit?
Bude to v tradičním duchu, takže řetězáky, lochneska a stánky s občerstvením, ale jsou připraveny i novinky pro děti a dospělé a v poslední době také oblíbené adrenalinové novinky, například Extrém, kde se lidé točí a houpají, pak přetáčecí kladiva, houpací lavice a destrojer, který tu byl už vloni. Bude tu kolem deseti nejlepších velkých atrakcí z celé republiky. Vždy se na ně jezdím dívat, než je vyberu. Vzájemně si tak s kolegy z jiných míst vypomáháme, takže my na oplátku zase jezdíme třeba i na Ostravsko, na Moravu.

Setkáváte se i s nějakými úskalími při pořádání poutí? Vycházejí vám radnice vstříc?
Konkrétně v Jindřichově Hradci je to časově hektické, protože na rozestavění atrakcí máme málo času, a prostorově náročné, je tu málo místa. Ale jsem moc rád, že jsou tu naštěstí lidé tolerantní, a to zejména ti, kteří v okolí bydlí. Jiná města se snaží vystěhovat pouťové atrakce mimo město. Takže se tím mění i dřívější tradice, kdy ve městě i po ulicích bývaly stánky i kolotoče. To si ještě udržují třeba v Mělníku.

O jaké atrakce mívají lidé na poutích největší zájem a které máte v oblibě vy sám?
Lidé jsou v Jindřichově Hradci konzervativnější. Ale pamatuji na jednu devadesátiletou paní, která mě překvapila tím, že tady před několika lety šla na centrifugu. Musím přiznat, že jsem měl docela strach za ní. Někdy, když vidím, jak staří lidé nastupují na adrenalinové atrakce, tak mám až husí kůži. Často se mi o tom zdá až do Vánoc. Sám mám totiž závratě a klaustrofobii, takže na žádný kolotoč ani nemůžu.

Stále mluvíme o adrenalinu, ale jak jsou atrakce zabezpečené? Jsou stroje skutečně bezpečné?
Bez pravidelných a důkladných technických prohlídek by se provozovat samozřejmě atrakce nedaly. Nároky na bezpečnost stále rostou. Navíc jsou i samozřejmostí pojištění s plněním do pěti milionů korun na větší atrakce a minimálně do 500 tisíc na dětské kolotoče. Mám to stanovené i jako podmínku ve smlouvě na podnájem pozemku pro všechny provozovatele strojů. Sjednáváme si i ochranku, která hlídá také noční klid, protože někteří hosté po alkoholovém opojení nezvládají své chování.

V nedávné době se stalo na jedné atrakci na Moravě neštěstí. Myslíte si, že se lidé budou bát na kolotoč?
Je to samozřejmě neštěstí, které zcela určitě zájem lidí ovlivní. Znám však provozovatele, u kterého se vážná nehoda chlapci stala, ale nedovedu si to vysvětlit. Jedná se o skutečně velmi zodpovědného člověka a je z toho stále špatný. Ale selhání stroje nebo lidského faktoru nelze bohužel zcela vyloučit.

V současné době dopadá téměř na všechny podnikatele krize, cítíte její dopad i u vás?
Samozřejmě, náklady na provoz stále rostou, a to i o zmíněnou ochranku, ale zejména o ceny nafty, povinného ručení, pojištění strojů, ale i poplatky za prostranství. Návštěvnost je sice přibližně stejná jako v minulých letech, ale tři roky si již držíme stejné ceny. Už i předloni a vloni lidé šetřili, takže nemůžeme zdražovat, aby na atrakce vůbec přišli. Naopak připravujeme i slevy. Snažíme se je přilákat i doprovodnými akcemi, ale záleží vždy na tom, kolik je kde místa.

Zůstávají v této době u rodinné tradice tak jako vy také ostatní kolegové?
Hodně lidí odchází. Zařizují si pneuservisy, restaurace nebo penziony či chodí do zaměstnání. Naše profese je do budoucna ohrožená. Není ale divu, protože krize doléhá všude. Hodně našich lidí se vrací domů z východních zemí, Polska, Ruska, Bulharska či Maďarska, kam po léta vyjížděli, protože se tam nemůžou uživit. Letos to vypadá, že se bude takzvaně lámat chleba. Uvidí se, kdo bude mít nejvíce odvahy a vydrží.

UZAVÍRKY V CENTRU J. HRADCE KVŮLI PORCINKULI

Ve dnech od 29. 7. - 3. 8. od 14.hod. do 18.hod.
- ulice Bezručova v úseku od ulice Claudiusova po ulici Růžová
- ulice Denisova v úseku od ulice Claudiusova po parkoviště Jitřenka
Dne 2. 8. od 5.hod. do 19.hod.
- ulice Nádražní v úseku od ulice Pravdova po ulici Klášterská
- ulice Klášterská v úseku od ulice Nádražní po náměstí Masarykovo
- náměstí Masarykovo v celém rozsahu
- ulice Růžová v úseku od náměstí Masarykovo po Nábřeží L. Stehny
- ulice U Stadionu v celém rozsahu
- ulice Pražská v úseku od ulice Klášterská po ulici Miřovského
- ulice Jarošovská v úseku od náměstí Masarykovo po ulici Kmentova
- ulice Kmentova v úseku od ulice Klášterská po budovu České Spořitelny
- ulice Janderova v úseku od ulice Kostelní po náměstí Masarykovo
- ulice Husova v úseku od ulice Klášterská po budovu OA
- Husovy Sady v úseku od náměstí Masarykovo po ulici Kostelní
Po dobu uzavírky parkoviště Jitřenka budou řidiči navedeni na provizorní parkovací plochu nad autosalonem Hyundai. Dopravní značení označující parkoviště Jitřenka bude zakryto.
Zdoj: web města
Dne 2. 8. budou zrušeny zastávky MHD Jindřichův Hradec, Oděva a Jindřichův Hradec, Náměstí Masarykovo. Objížďka se nestanovuje.