VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antonín Němeček: O letních atrakcích se mi často zdá až do Vánoc

Jindřichův Hradec/ROZHOVOR/AKTUALIZOVÁNO/ - Od pátku do neděle město ovládne Porcinkule a s ní spojené houpačky, kolotoče a další atrakce. Doplněno o seznam uzavírek ve městě.

29.7.2009 2
SDÍLEJ:

Porcinkule. Ilustrační foto.Foto: Eliška Bučinová

Provozování pouťových atrakcí, kdysi takzvané kolotočářství, se dědí již po generace. Jedním z pokračovatelů rodinného podniku je také jindřichohradecký Antonín Němeček. O tom, že v současné době nemá ani toto řemeslo na růžích ustláno, svědčí jeho odpovědi na otázky.

V současné době připravujete atrakce v Jindřichově Hradci na tradiční Porcinkule, které začnou už v pátek, na co všechno se mohou lidé těšit?
Bude to v tradičním duchu, takže řetězáky, lochneska a stánky s občerstvením, ale jsou připraveny i novinky pro děti a dospělé a v poslední době také oblíbené adrenalinové novinky, například Extrém, kde se lidé točí a houpají, pak přetáčecí kladiva, houpací lavice a destrojer, který tu byl už vloni. Bude tu kolem deseti nejlepších velkých atrakcí z celé republiky. Vždy se na ně jezdím dívat, než je vyberu. Vzájemně si tak s kolegy z jiných míst vypomáháme, takže my na oplátku zase jezdíme třeba i na Ostravsko, na Moravu.

Setkáváte se i s nějakými úskalími při pořádání poutí? Vycházejí vám radnice vstříc?
Konkrétně v Jindřichově Hradci je to časově hektické, protože na rozestavění atrakcí máme málo času, a prostorově náročné, je tu málo místa. Ale jsem moc rád, že jsou tu naštěstí lidé tolerantní, a to zejména ti, kteří v okolí bydlí. Jiná města se snaží vystěhovat pouťové atrakce mimo město. Takže se tím mění i dřívější tradice, kdy ve městě i po ulicích bývaly stánky i kolotoče. To si ještě udržují třeba v Mělníku.

O jaké atrakce mívají lidé na poutích největší zájem a které máte v oblibě vy sám?
Lidé jsou v Jindřichově Hradci konzervativnější. Ale pamatuji na jednu devadesátiletou paní, která mě překvapila tím, že tady před několika lety šla na centrifugu. Musím přiznat, že jsem měl docela strach za ní. Někdy, když vidím, jak staří lidé nastupují na adrenalinové atrakce, tak mám až husí kůži. Často se mi o tom zdá až do Vánoc. Sám mám totiž závratě a klaustrofobii, takže na žádný kolotoč ani nemůžu.

Stále mluvíme o adrenalinu, ale jak jsou atrakce zabezpečené? Jsou stroje skutečně bezpečné?
Bez pravidelných a důkladných technických prohlídek by se provozovat samozřejmě atrakce nedaly. Nároky na bezpečnost stále rostou. Navíc jsou i samozřejmostí pojištění s plněním do pěti milionů korun na větší atrakce a minimálně do 500 tisíc na dětské kolotoče. Mám to stanovené i jako podmínku ve smlouvě na podnájem pozemku pro všechny provozovatele strojů. Sjednáváme si i ochranku, která hlídá také noční klid, protože někteří hosté po alkoholovém opojení nezvládají své chování.

V nedávné době se stalo na jedné atrakci na Moravě neštěstí. Myslíte si, že se lidé budou bát na kolotoč?
Je to samozřejmě neštěstí, které zcela určitě zájem lidí ovlivní. Znám však provozovatele, u kterého se vážná nehoda chlapci stala, ale nedovedu si to vysvětlit. Jedná se o skutečně velmi zodpovědného člověka a je z toho stále špatný. Ale selhání stroje nebo lidského faktoru nelze bohužel zcela vyloučit.

V současné době dopadá téměř na všechny podnikatele krize, cítíte její dopad i u vás?
Samozřejmě, náklady na provoz stále rostou, a to i o zmíněnou ochranku, ale zejména o ceny nafty, povinného ručení, pojištění strojů, ale i poplatky za prostranství. Návštěvnost je sice přibližně stejná jako v minulých letech, ale tři roky si již držíme stejné ceny. Už i předloni a vloni lidé šetřili, takže nemůžeme zdražovat, aby na atrakce vůbec přišli. Naopak připravujeme i slevy. Snažíme se je přilákat i doprovodnými akcemi, ale záleží vždy na tom, kolik je kde místa.

Zůstávají v této době u rodinné tradice tak jako vy také ostatní kolegové?
Hodně lidí odchází. Zařizují si pneuservisy, restaurace nebo penziony či chodí do zaměstnání. Naše profese je do budoucna ohrožená. Není ale divu, protože krize doléhá všude. Hodně našich lidí se vrací domů z východních zemí, Polska, Ruska, Bulharska či Maďarska, kam po léta vyjížděli, protože se tam nemůžou uživit. Letos to vypadá, že se bude takzvaně lámat chleba. Uvidí se, kdo bude mít nejvíce odvahy a vydrží.

UZAVÍRKY V CENTRU J. HRADCE KVŮLI PORCINKULI

Ve dnech od 29. 7. - 3. 8. od 14.hod. do 18.hod.
- ulice Bezručova v úseku od ulice Claudiusova po ulici Růžová
- ulice Denisova v úseku od ulice Claudiusova po parkoviště Jitřenka
Dne 2. 8. od 5.hod. do 19.hod.
- ulice Nádražní v úseku od ulice Pravdova po ulici Klášterská
- ulice Klášterská v úseku od ulice Nádražní po náměstí Masarykovo
- náměstí Masarykovo v celém rozsahu
- ulice Růžová v úseku od náměstí Masarykovo po Nábřeží L. Stehny
- ulice U Stadionu v celém rozsahu
- ulice Pražská v úseku od ulice Klášterská po ulici Miřovského
- ulice Jarošovská v úseku od náměstí Masarykovo po ulici Kmentova
- ulice Kmentova v úseku od ulice Klášterská po budovu České Spořitelny
- ulice Janderova v úseku od ulice Kostelní po náměstí Masarykovo
- ulice Husova v úseku od ulice Klášterská po budovu OA
- Husovy Sady v úseku od náměstí Masarykovo po ulici Kostelní
Po dobu uzavírky parkoviště Jitřenka budou řidiči navedeni na provizorní parkovací plochu nad autosalonem Hyundai. Dopravní značení označující parkoviště Jitřenka bude zakryto.
Zdoj: web města
Dne 2. 8. budou zrušeny zastávky MHD Jindřichův Hradec, Oděva a Jindřichův Hradec, Náměstí Masarykovo. Objížďka se nestanovuje.

Autor: Stanislava Koblihová

29.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 14 000 Kč

Řidiči ostatních skladovacích vozíků řidič vysokozdvižného vozíku + práce na kapovací pile. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v jakémkoliv oboru; řidičské oprávnění na VZV výhodou; praxe na VZV nutná; na dobu neurčitou, pracovní doba 6,00-14,00, 14,00-22,00 hod. bez možnosti úpravy;. Pracoviště: Pila füllsack s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Vlastimil Füllsack, +420 777 638 638,384 396 300.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 65 535 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, provádí vyšetření klientů se stanovením léčebného plánu, řádnou preskripci vhodné balneologické i cílené pohybové terapie., Požadujeme:, specializovanou způsobilost v oboru RFM, nebo neurologie, nebo revmatologie; specializovaná způsobilost v oboru RFM výhodou; základní znalost NJ; příjemné jednání a vystupování; spolehlivost, zodpovědnost, pracovitost; trestní bezúhonnost a zdravotní způsobilost., Nabízíme:, zázemí stabilní společnosti, příjemné pracovní prostředí; zajímavou práci, možnost seberealizace; , atraktivní finanční ohodnocení dohodou dle kvalifikace a úvazku, mimořádné odměny; odměnu za pracovní pohotovost na telefonu (16:00–7:00); odměnu po odpracování kalendářního roku ve výši základní měsíční mzdy; , pro lékaře s bydlištěm mimo Třeboň ubytování, pro dojíždějící příspěvek na dopravu; , 5 týdnů dovolené, 4 dny zdravotního volna; , odborné vzdělávání; mobilní telefon; , pestrý sociální program – např. zaměstnanecké stravování za atraktivní cenu, příspěvek k penzijnímu připojištění ve výši Kč 500,- měsíčně, vouchery v hodnotě Kč 1 500,- na nákup potřeb v rámci preventivní zdravotní péče, zvýhodněný vstup do wellnesscentra, výhody spojené s poskytnutím karty Sphere Card, odměny u příležitosti pracovního výročí.. Pracoviště: Slatinné lázně třeboň s.r.o., Lázeňská, č.p. 1001, 379 01 Třeboň. Informace: Renata Levá, +420 384 750 842.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč

Pomocní pracovníci ve smíšeném hospodářství pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Libořezy;, ŘP skup. B a T; morální bezúhonnost; na dobu určitou 1 rok; pracovní doba jednosměnná turnusová včetně sobot a nedělí - dle dohody;. Pracoviště: Daně máca s.r.o. - 002, sídliště U Nádraží, č.p. 1140, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Oldřich Máca, +420 777 166 282.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí ošetřovatel/ka skotu - dojička. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: min. vyučení; praxe vítána; manuální zručnost; pracovní poměr na dobu neurčitou, pracovní doba dvousměnná včetně sobot a nedělí; bydliště v blízkém okolí podmínkou; hrubá mzda 16000,- Kč + prémie;. Pracoviště: Lučina dolní němčice spol. s r.o., 380 01 Dačice. Informace: Jaroslav Chňoupek, +420 603 168 205.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rod Lanna na nábřeží řeky Malše,výstava velkoformátových fotografií v Českých Budějovicích
12

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

Kooperativa vystavuje svoji sbírku v Alšově jihočeské galerii
12

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Na silnici shořel traktor vezoucí řepku. Je z něho černý vrak

Rozpoutí - Šrumec nastal v úterý 17. července odpoledne na silnici u Rozpoutí. Po 14. hodině se tam vzňal traktor, který na vleku vezl řepku.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Do redakce donesla tašku bižuterie

České Budějovice – Náramky, náušnice, řetízky a brože. To všechno donesla ve středu do redakce Helena Žípková z Hluboké nad Vltavou. „Některé jsem si koupila kvůli parádě, některé jsem vyhrála, některé jsem koupila v zahraničí,“ přiblížila Helena Žípková historii pokladů, jichž donesla celou tašku. Cestu do redakce přitom neabsolvovala poprvé. Zapojila se také do předchozích ročníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT