Ve dnech 7. a 8 října se otevřou volební místnosti a obyvatelé regionu budou vybírat krajské zastupitele. V osmnácti městech a obcích na Jindřichohradecku, respektive na Dačicku i senátora.

Hlasovací lístky už jsou vytištěné a pomalu putují k voličům. Pro Jihočeský kraj budou obsahovat nabídku 23 stran a politických hnutí.

Hlasovací lístky by měly být do 22. září na přebíracích místech, zpravidla větších městech, odkud se budou distribuovat dále do obcí. Podle Lenky Malovcové, vedoucí správního oddělení odboru legislativy a vnitřních věcí Krajského úřadu Jihočeského kraje, by pak nejpozději tři dny před volbami měli mít voliči hlasovací lístky ve schránkách. Lístky ovšem budou připraveny i ve volebních místnostech, pro ty, kteří by je nedostali domů nebo si je k volbám nebrali.

SMUTNÝ ÚVOD

Ani letošním volbám se nevyhnul smutný úvod, zemřel lídr kandidátky DSSS Otakar Dvořák. Před čtyřmi lety ještě před hlasováním zemřel lídr Republikánů Miloš Kunc. Otakar Dvořák ale zůstane na hlasovacím lístku. Dokonce je pro něj možné hlasovat. „Mohl by být zmocněncem odvolán pak se hlasy nezapočítají. Pokud odvolán nebude, hlasy se započítají," nastiňuje možný budoucí postup Lenka Malovcová. Pokud by kandidát získal mandát, tak ten by následně z důvodu úmrtí zanikl a nastoupil by případný náhradník.

Podle zpracovaných statistik bude nejstarším kandidátem František Stropek (84 let) z Veselí nad Lužnicí z koalice NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI. Osmnáctiletých kandidátů je hned několik: Barbora Chválová z České pirátské strany (Písek) Petr Irdza z Politického hnutí PRO 2016 (Strakonice), Kateřina Pouzarová z NOVÉ GENERACE (Homole) a Jiří Starý ze SDRUŽENÍ PRO REPUBLIKU REPUBLIKÁNSKÉ STRANY ČECH, MORAVY A SLEZSKA (Písek).

Většina kandidátních listin ale ani není úplná, stranám se nepodařilo obsadit všech 60 možných pozic. Volit se bude 55 krajských zastupitelů a na hlasovací lístky lze psát i náhradníky.

Na městské a obecní úřady už měly kandidující strany také delegovat své zástupce do okrskových volebních komisí. Ale ne všude je úplně snadné okrskové volební komise obsadit. Například ve Slavonicích podle tajemníka městského úřadu Libora Karáska byl letos menší zájem než při minulých volbách. „Trvalo nám déle, než se podařilo komise obsadit, ale již je máme naplněné," naznačil Libor Karásek.

Slavonice patří také k osmnácti obcím, které budou volit senátora za obvod Jihlava. A pokud se nepodaří zvolit senátor v prvním kole, půjdou voliči k urnám ještě jednou o týden později. I to mohlo podle Libora Karáska ovlivnit zájem o práci v komisi.

„Někdo nemá dva týdny po sobě čas, navíc ve druhém kole je nižší i odměna. Obecně však zaznamenáváme nižší zájem o brigády všeho druhu," doplnil Libor Karásek.

Aby si zástupci obcí spadajících pod Jindřichův Hradec mohli dnes vyzvednout volební lístky pro své občany, museli je nejprve v jindřichohradeckém městském úřadu roztřídit. „Už dnes se přišlo pár zástupců obcí zeptat, jestli by si lístky nemohli převzít, ale nám je teprve přivezli, takže bohužel," uvedla včera vedoucí provozního oddělení Miluše Kubů.

Také s průkazem - Volby do zastupitelstev krajů se uskuteční ve dnech 7. a 8. října 2016. Občané budou hlasy odevzdávat většinou ve svém volebním okrsku. Pokud nebudou v čase voleb doma, mohou požádat o volební průkaz na svém obecním úřadu. S průkazem lze hlasovat kdekoliv v kraji.