Dva ředitelé Jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, kteří počátkem minulého měsíce zmizeli spolu s dalšími Čechy na libanonsko syrském pomezí, stále zůstávají nezvěstní. Na Blízký východ už dříve odjeli čeští bezpečnostní experti, kteří mají přímo na místě pomoci s pátráním a své odhodlání k cestě do Bejrútu avizoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ten však na včerejší tiskové konferenci oznámil, že ji na žádost svého libanonského protějšku prozatím odkládá. Pátrání je prý dosud v takovém stadiu, že návštěva na ministerské úrovni by nebyla žádným přínosem a v zemi je navíc složitá vnitropolitická situace.

„Stále jsem připravený okamžitě odjet, ale respektuji přání libanonské strany," uvedl ministr Zaorálek.

Místo něj tak do Libanonu zamíří ministerský náměstek Jakub Kulhánek a také šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Ti by měli jednak připravit půdu pro návštěvu samotného ministra a také předat libanonským složkám informace, které se podařilo vypátrat české straně.

Přítomnost elitního policisty vysvětlil navíc Lubomír Zaorálek i tím, že jednou z hypotéz stále zůstává i teroristický útok.

„Byl bych nerad, aby mé minulé prohlášení vyznělo tak, že se jedná o nějakou marginální variantu. Stále je možné, že opravdu došlo k útoku na české občany," připustil ministr zahraničí.

Otázka, kdy se oba hradečtí novináři vrátí zpět do vlasti, zůstává nadále nezodpovězena, třebaže jejich blízcí i přátelé by si přáli, aby to bylo co nejdříve. „Doufám, že jsou stále v pořádku a vše se vyřeší už brzy," věří například jejich kamarád z Jindřichova Hradce Vladislav Burian.