VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do malé Hluboké se místní nepodívali léta

Český Rudolec/FOTO/ – Zámek v Českém Rudolci je známý hlavně svým smutným osudem, protože od roku 1945 byl několikrát vyrabován a poté bez větší údržby chátral.

22.6.2010 2
SDÍLEJ:

Nahlédněte s Deníkem do útrob zámku "Malá Hluboká" v Českém Rudolci.Foto: Denik/Renata Pávková

Zámek není přístupný a někteří obyvatelé Českého Rudolce v něm nebyli i dvacet let. Díky současným majitelům bude v neděli o chystaných Zámeckých slavnostech zámek zpřístupněn veřejnosti. Deníku byl však vstup do zámku exkluzivně umožněn dříve. Současní majitelé ze společnosti Pena plus bojují za rekonstrukci zámku, i když se jim do cesty staví nemalé překážky.

„Pro rekonstrukci se snažíme získat maximální podporu. Máme připravenu žádost o dotace do 11. výzvy Operačního programu Regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad (ROP), termín pro podání žádostí ROP posunul na konec srpna. Výsledek můžeme očekávat na přelomu října a listopadu. V loňském roce jsme provedli určité záchranné práce, které měl nařízené ještě původní majitel. Velkým oříškem bylo zajištění východní zdi zámku, která byla v minulosti vychýlena tlakem uhnilého trámu a hrozilo její akutní zřícení. Zajišťovali jsme rovněž také narušenou klenbu ve věži, provizorně jsme zastřešili věž, provedli jsme další vyklízecí práce a částečně jsme zajistili i padající cimbuří,“ informoval člen představenstva společnosti Pena plus Milan Okřina.

Hotel

Ze zámku by měl být čtyřhvězdičkový hotel. Zámek má čtyři patra a věž, která začíná od půdy, má rovněž čtyři patra. Projekt počítá se 40 apartmány. Společnost dále vlastní také bývalý pivovar v Českém Rudolci, místními nazývaný Vicanovna, prý podle posledního obyvatele Vicana, a zajímá se také o bývalý zájezdní hostinec.

„Z pivovaru bychom chtěli agropenzion s jezdeckou stanicí. Bývalý zájezdní hostinec, ze kterého byla později jídelna JZD, bychom přestavěli na cyklopenzion,“ popsal plány Milan Okřina. Majitelé zámku ve spolupráci s českorudoleckými zastupiteli se snaží oživit okolí zámku uspořádáním zámeckých slavností.

„Budou to malé, na dva dny rozložené slavnosti, které mají nejen podpořit propojení obyvatel Českého Rudolce a okolních obcí s historickým dědictvím, oživit zájem o méně atraktivní kulturní a historické památky, ale v neposlední řadě i upozornit návštěvníky na osud českorudoleckého zámku,“ sdělil dále Milan Okřina.

Po dlouhé době bude zámek ve dnech slavností také zpřístupněn a bude se konat prohlídka pro malé skupiny spojená s doprovodem.
Pokud by se realizovala rekonstrukce zámku, museli by majitelé překlenout nemalé problémy. Ve sklepě zámku totiž stojí spodní voda, musela by se proto provést sanace a vykopat odtoky. Zámku hodně pomohlo provizorní zastřešení, protože do něj již neprší.

„Prováděli jsme zkušební snižování hladiny spodní vody pomocí čerpadla, ale velmi rychle zase vystoupala zpět. Podle pozůstatků na zdech se domníváme, že se již v minulosti prováděla v zámku sanace zdiva před vlhkostí pomocí nástřiku vosku. To však zdaleka problém se spodní vodou neřeší a není to samozřejmě jediný problém, který na budoucí stavebníky čeká, “ uvedl Okřina.

Zámek měnil často majitele a za svého vývoje doznal řady dostaveb a přestaveb, tu menšího, tu podstatného rozsahu. Zdivo zámku je nesourodé, k původnímu kamennému zdivu jsou přistavěny novější cihelné příčky, které však do něj nejsou navázány. Z dostupných katastrálních map lze dovozovat, že v historii zámku došlo ke změnám jeho půdorysu a například část nové budovy byla založena na původní obvodové zdi.

Anglická předloha

Zámek nazývá mnoho lidí malá Hluboká, pro výraznou podobu se známějším z obou zámků.

Podle Hluboké však údajně českorudolecký zámek postaven není.

„Vzorem pro přestavbu zámku byl pravděpodobně jak zámek Miramare v Terstu, tak také četné stavby v Anglii. Tento stavební styl je dnes nazýván tudorovská nebo také anglosaská novogotika. Nejvýznamnější přestavba byla dokončena roku 1864 a je prakticky shodná s dnešní podobou zámku,“ vysvětlil Okřina.

Nenaplněné plány

Kromě rabování ve 40. letech a následném chátrání uškodily zámku také další nenaplněné plány pozdějších majitelů. Po roce 1948 sloužil zámek pro ubytování brigádníků a zaměstnanců státních statků, následně se uvažovalo například o mateřské škole se zázemím, penzionu či luxusním hotelu pro zahraniční klienty se zájmem o honitbu a rybaření.

Projektová dokumentace z roku 1975 zase slibovala přestavbu zámku na domov důchodců. Zámek koupila v roce 2001 od státu obec za částku přes 2 miliony korun. Dlouho hledala zájemce.

Zastupitelům tehdy nevadilo, zda ze zámku vznikne hotel, domov důchodců nebo například školicí středisko. Chtěli docílit toho, aby malou Hlubokou soukromý investor zrekonstruoval.

Velkou naději vkládali místní do firmy Pragoprojekt, která koupila zámek v roce 2004. Přestože firma získávala komplikovaně řadu povolení, zámek nakonec skončil opět v nabídce realitních kanceláří.

Přitom měl ze zámku vzniknout hotel, který měl začít fungovat již v březnu roku 2009, jak tehdejší majitelé z firmy Pragoprojekt slibovali. Zda se proměny na hotel zámek skutečně někdy dočká, je zatím otázkou, vše záleží hlavně na financích.

Nedostatek financí

Bohužel nedostatek financí, který v novodobé historii zámek neustále doprovázel, neumožnil realizovat žádný z uvažovaných projektů. Naději na záchranu zámku dává možnost využití dotací z Evropské unie.
„Naše společnost chce dát zámku novou šanci, kterou si jistě zaslouží, a proto požádáme o dotace z ROP a budeme hledat pro naše projekty podporu. Kdybychom však zámek koupili o rok dříve, měli jsme pro získání dotací větší prostor, protože byly tehdy vypsány i cíleně na záchranu nemovitých kulturních památek,“ dodal Okřina.

PROGRAM SLAVNOSTÍ

27. června od 13.30 hodin
Vystoupení dačických mažoretek
Hudební vystoupení dětí z Dětského domova v Jemnici
Vystoupení skupiny historického šermu Rekové s programem Tak šel čas staletími
Prohlídka zámku s doprovodem
Dechová hudba ZUŠ Dačice
Pro děti připravena střelba z luku a kuše, prohlídka zbroje
10. července od 13.30 hodin
Vystoupení skupiny HIP – HOP z Domu dětí a mládeže v Dačicích
Historická bojová ukázka: Osvobození Českého Rudolce v roce 1945
Prohlídka zámku s doprovodem
Koncert Dačické devítky
Ukázka historické vojenské techniky
V 19 hodin Zámecká veselice, hraje hudební skupina Vrbovci

Autor: Renata Pávková, Mgr.

22.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení