České Velenice – Na trati mezi Strakonicemi, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi se v budoucnu objeví nové jednopodlažní pantografy. Časový horizont, do kdy všechny nové vlaky vyjedou, je tři roky.

„Moderní elektrické vlakové soupravy budou řešené jako nízkopodlažní a bezbariérové. Snadný nástup všem cestujícím umožní snížený nástupní prostor a dveře ovládané tlačítky, které budou za jízdy bezpečnostně blokované,“ říká mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Podle jeho slov na jihu Čech byla vybrána zmíněná páteřní trasa pro nové pantografy, přičemž se přihlíželo i k množství přepravovaných cestujících.
Výhodou nízkopodlažního řešení a širokých dveří je podle Šťáhlavského také zkrácení doby nástupu a výstupu cestujících. V bezbariérovém řešení bude také WC s uzavřeným systémem.

Cestující budou mít k dispozici sedačky potažené textilním potahem a o průběhu cesty dostanou informace prostřednictvím audiovizuálního informačního systému a ve vlaku bude i klimatizace. „V soupravách bude i univerzální prostor pro umístění kočárků, jízdních kol a objemných zavazadel,“ doplnil Šťáhlavský. Pokračoval v tom smyslu, že se jedná o zcela nové vlaky, které ještě v Čechách nejsou a jejich výroba teprve začala.