I když až tak často nezasahují, například vloni byli „venku" pětkrát, je o nich všude slyšet. Patří k aktivním spolkům v obci a vedle tradičních činností, jako je sběr železného šrotu či hasičský bál, již devatenáct let drží tradici svatováclavské pouti. V roce 2003 upletli 15,2 metru dlouhou pomlázku, která je nyní umístěna v pelhřimovském muzeu rekordů. To všechno se v rámci natáčení dalšího dílu seriálu Českého rozhlasu České Budějovice s příznačným názvem Dobráci roku dozvěděl reportér Zdeněk Zajíček. Již včera odpoledne mohli posluchači výsledek natáčení slyšet ze svých přijímačů.

Dnes již bývalý starosta sboru Václav Šašek, který stál v čele novosedelských hasičů od roku 1985, zavzpomínal na novodobější historii.
„K 90. výročí založení sboru jsme dostali novou avii a zároveň se otevírala nová garáž. O deset let později jsme rekonstruovali naši historickou koňku. S ní jezdíme na různé ukázky. Měli jsme s ní jet i do Rakouska, ale to se nám nepodařilo. Zažádali jsme o povolení k výjezdu ministerstvo kultury s tím, že nejde o historickou památku, ale z rakouské strany to nakonec nevyšlo. Nyní chceme u koňky nechat zrenovovat kola a dát je pogumovat," naznačuje Václav Šašek.

Tak trochu jeho chloubou je již zmíněné obnovení tradice svatováclavské pouti. „Začínáme už v pátek a končíme v neděli, kdy se jezdí po celé obci budíček a každému necháme zahrát," zmínila Václav Šašek. Hasiči pořádají i stavění a kácení máje, dny dětí a podobně.
Novosedelští se také hodně věnují požárnímu sportu. Podle jednatele sboru Vlastimila Kotka se vloni zúčastnili seriálu soutěží Velká cena Třeboňska a skončili na 12. místě. Letos se zapojí rovněž a na 2. července již mají naplánovaný termín soutěže, kterou v rámci seriálu budou pořádat v Novosedlech. „Pro nás nejúspěšnější byla účast v netradičním požárním útoku ve Stráži nad Nežárkou, kde jsme několik let po sobě skončili nejhůře na druhém místě. A vůbec největší úspěch v minulosti zaznamenaly naše dorostenky, které z mistrovství republiky přivezly 9. a 23. místo," uvedl Vlastimil Kotek.

V současné době je podle starosty sboru Rostislava Nohavy alfou a omegou výstavba nové hasičské zbrojnice. Dosud totiž hasiči obývají prostory za obecním úřadem.

„Již je vše připravené a čeká se na dotace, pokud vše dopadne dobře, tak by se mohlo začít stavět ještě letos," zmínil starosta novosedelského sboru.

HLASUJTE:

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jč. kraje.
Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun!
Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.

Nyní můžete až do 12. února do 15 hodin podpořit hasiče z Novosedel nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Stačí poslat SMS ve tvaru DOBRACI NOVOSEDLY na číslo 900 11 04. Cena SMS činí čtyři koruny.