Mimo jiné trénovali postupy při transportu člověka s poraněnou páteří, umělé dýchání, masáž srdce, stabilizovanou polohu a podobně.
„Základy první pomoci se nikomu neztratí ani v normálním životě. Každý se může nejenom při výjezdu dostat do situace, kdy musí někomu pomoci,“ uvedl velitel zásahové jednotky Lubomír Beran.

Jindřichohradecká výjezdní jednotka má v současné době třináct členů, přičemž část jsou i profesionální hasiči. Ti podle Berana obsluhují výjezdovou tatru, kterou mají zapůjčenou od profesionálního sboru.

K vozovému parku patří dále zásahové vozidlo Renault Master a nyní ještě usilují o to, aby jim město zakoupilo vlastní stříkačku. „Tu chceme využívat nejenom pro požární sport, ale i k výjezdům,“ zmínil Beran.

Zásahová jednotka začala vznikat v roce 2009 a vloni byla povolána k zásahu celkem šestkrát. Z toho jednou se pouze sešli, ale pak byli krajským operačním střediskem odvoláni.

„Vůbec první výjezd byl na začátku loňského roku, kdy jsme sundavali těžký sníh ze střechy haly. Dále jsme dvakrát čistili česla výpusti na rybníku Vajgar a jednou jsme likvidovali roj včel. Pak jsme také s tatrou vyjeli na pomoc při hašení rozsáhlého požáru seníku v Lodhéřově,“ zmínil Beran.
Právě na pomoc obyvatelstvu s nebezpečným bodavým hmyzem se dobrovolní hasiči chtějí v létě nejvíce soustředit.

„Máme zakoupený účinný vysavač na hmyz. A pokud roj včel, nebo nějaké vosy přímo lidi ohrožují, tak k nim budeme vyjíždět hned, ale večer se na místo musíme vrátit, abychom zlikvidovali všechno, protože přes den jsou včely i vosy hodně venku a na noc přilétají zpět,“ vysvětluje Beran.
Jak však zdůrazňuje, dobrovolná jednotka v žádném případě nechce suplovat profesionální hasiče. Orientují se dále na různé ukázky činnosti pro děti a především pokračují ve vzdělávání. Mají za sebou takzvaný kurz protiplynu, tedy školení zásahu v dýchací technice, které spočívá jednak v teoretické části a poté v praktickém výcviku v českobudějovickém polygonu. Tři členové absolvovali i strojnický kurz.

V minulosti město nemuselo vlastní zásahovou jednotku mít, protože v dobách fungování textilní továrny Jitka zde působili závodní hasiči a dále zde byl i záchranný vojenský útvar. Teď město muselo vlastní jednotku v souladu se zákonem zřídit.

„Snahou je, aby členové výjezdu byli především zaměstnanci města a nebyl problém se zaměstnavateli při uvolňování dobrovolných hasičů na výjezdy. Máme vlastní mobily a krajský operační dispečink v případě potřeby zasílá každému zprávu na telefon,“ vysvětluje na závěr zjednodušeně princip Beran.