„Je to nové, bezstarostné a hlavně se do toho vejde celé družstvo, tedy šest lidí. Do starého auta se vešli jen tři. Určitě je to pro nás velká pomoc," chválí si nového pomocníka hlavní strojník jednotky Vladimír Pavlík.

Jak uvedl při předávání vozidla ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš, automobil, který získali jindřichohradečtí dobrovolníci, v mnohém kvalitou převyšuje vozy, s nimiž vyjíždí profesionálové.

„Je to věc dotační politiky a my jako dobrovolní hasiči jsme měli možnost podat žádost o dotaci, kterou jsme na toto vozidlo také nakonec dostali," vysvětlila Kateřina Svobodová, členka SDH Jindřichův Hradec. Od generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru se podařilo získat 2,5 milionu, od Jihočeského kraje 700 tisíc a zbytek ve výši přibližně 2,4 milionu korun doplatilo město Jindřichův Hradec ze svého rozpočtu.

Podle jindřichohradeckého starosty Stanislava Mrvky bylo pořízení nového vozu nutností. „Naše jednotka každým rokem zvyšuje své výkony a v letošním roce se jim podařilo přeřadit do vyšší kategorie, což znamená i výjezdy mimo území města. Ukázalo se, že je potřeba doplnit novou techniku, která je uzpůsobena současným potřebám. Určitě to zvýší kvalitu práce i efektivitu a účinnost jednotky," míní starosta.

Jak dodala Kateřina Svobodová, je toto další krok nejen pro výjezdovou jednotku, pro níž je vozidlo určené, neboť jde o jednotku zřizovanou městem, ale posun to znamená i pro sbor dobrovolných hasičů. Speciál se líbí i těm, kteří zatím k zásahům nejezdí. „Byli jsme si ho už prohlédnout. Líbí se nám hodně," říkají s úsměvem sourozenci Vladimír a Tobias Pavlíkovi, kteří by chtěli také jednou být skuteční hasiči.

Hradečtí dobrovolníci mají letos zatím na kontě 28 zásahů, což je oproti předchozím rokům značný nárůst. „Nejvíc to bylo znát v srpnu, kdy bylo opravdu velké sucho a hasiči vyjížděli nejen u nás," uvedla Kateřina Svobodová. Při těchto zásazích se ale Hradečtí museli ještě obejít bez nového vozu. „Aby se mohlo vozidlo zapojit do výjezdu, musí mít najeté nějaké kilometry a dále musí být zařazeno do integrovaného záchranného systému a na to ještě čekáme. Jakmile vše splníme, počítáme, že to bude měsíc až dva trvat, tak půjde auto do výjezdu," uzavřela.

Petra Lejtnarová