Ministerstvo tak ušetří a slevy přenese na bedra přepravců. Ti velcí, zejména na železnici, aby neztratili cestující, se již nechali slyšet, že nějaké studentské jízdné zavedou.

Ale co menší regionální dopravci? Dačická společnost Štefl-tour, která provozuje i autobusovou dopravu, vozí děti a studenty do škol z celého pohraničí a podle majitelky Jaroslavy Šteflové jich není málo. „Určitě se nás to výrazně dotkne. Ještě jsme to nijak nepropočítávali a nepromýšleli, ale obě varianty, tedy konec slevy na jízdném či poskytnutí vlastních slev, pro nás nejsou dobré a nebude to rozhodně ani levná záležitost," míní Jaroslava Šteflová z Dačic.

Hradecká společnost JH BUS zajišťuje vedle dálkových linek do Prahy také dopravu studentů převážně z Jindřichova Hradce, Jarošova nad Nežárkou a Nové Včelnice do Pelhřimova. Jednatel firmy Josef Soukup nechtěl včera záměr ministerstva ani komentovat, protože by prý musel použít nelichotivá slova.

Zatím jasnou odpověď nemá na řešení možné situace společnost ICOM transport, jež představuje značný podíl autobusové dopravy na Jindřichohradecku. „Návrh ministerstva registrujeme. Rozhodující pro nás však bude rozhodnutí objednavatelů našich služeb, což jsou především kraje a obce. Jejich představitelé rozhodují, jaké budou vyžadovat druhy slev a v jaké výši. Rozhodnutí v tomto případě není jen na samotných dopravcích," sdělil personální ředitel ICOM transport Petr Palovčík.

I když dotovaného studentského jízdného na železnicích se záměr ministerstva výrazně dotýká a známí dopravci již avizovali, že nějaké slevy zavedou sami, osobní dopravu na soukromé úzkokolejce to neovlivní. Podle mluvčího společnosti Jindřichohradecké místní dráhy Jiřího Soukupa jsou dotované především rychlíky. „My jsme dotovaní krajem, takže chystané změny by se neměly na jízdném projevit. Máme žákovské slevy od 6 do 15 let a od 15 do 26 let," uvedl Jiří Novák.

Studenti se většinou shodují na tom, že se jim vyplatí jezdit autem. „Až si teď uděláme řidičák, bude výhodnější domluvit se a jezdit autem," potvrzuje sedmnáctiletá Petra Dvořáková, která denně dojíždí z Kamenice nad Lipou do školy do Jindřichova Hradce.

anketa dojíždění

Petra Jouzová