Podle jeho předsedkyně Petry Jirsové se ročně u psích opatrovníků Cibely vystřídá kolem šedesátky psů. „Ten počet by byl ale daleko větší, kdybychom měli víc členů, kteří jsou schopní pejsky obstarat,“ poznamenala. Naposledy pomoc poskytli i čtyřem psům, kteří byli odebráni majitelce v Kamenici nad Lipou.

Nyní i pro ně hledají nový domov. Běžně přijímají do svých mikroazylů, tedy domácího prostředí pracovníků spolku, především psí nalezence nebo ta zvířata, o která se jejich majitelé nemohou nebo nechtějí starat. „Bereme nalezence od obcí, které nemají své záchytné kotce nebo útulek, kam by mohla zvířata umístit,“ vysvětlila Petra Jirsová.

Psí seriál v Deníku
U příležitosti čínského roku Psa jsme pro vás připravili tematický 12dílný „psí“ seriál, ve kterém zabrousíme do nejrůznějších koutů psího života i duše.

Občas se stane, že si do péče vezmou i psa původně umístěného v záchytném kotci města. „Spolupracujeme i s městskou policií a pejsky, kteří mají nějaký problém nebo jsou staří a je tam evidentní, že by jim bylo líp uvnitř, bereme do péče,“ zmínila. Naposledy to byl starší špic, ke kterému se nikdo nehlásil. „Podařilo se nám pro něj najít paničku, která nedávno přišla o dva staré psy a vzhledem k tomu, že už je to také paní v letech, tak rozumně nechtěla štěňátko a vzala si tohoto asi desetiletého a jsou spolu nadmíru spokojení. Je to vidět i na pejskovi a i paní je spokojená, jakého má skvělého parťáka,“ vyzdvihla Petra Jirsová.

Spolek Cibela, který se stará o psí i jiné zvířecí nalezence, představil v minulosti své svěřence i v hradeckém domě dětí.Zdroj: Deník / Petra Lejtnarová

Zároveň ale upozornila, že ne vše se vždy daří tak dobře, jako právě tento případ. „Letos se nám stalo, že po třech letech nám vrátili pejska. I to se bohužel stává,“ zmínila posmutněle s tím, že Cibela má s novými majiteli vždy smluvně dáno, že zvíře je možné kdykoli vrátit, a to po celou dobu jeho života. „Bohužel nám to občas lidé zneužívají, ale na druhou stranu, když už se s těmi pejsky takhle pipláme, bylo by divné, kdyby nám bylo jedno, co s nimi ti lidé udělají. Je lepší, když ho vrátí nám, než aby ho někde uvázali,“ uvedla.