Zábavu pro děti však vymýšlejí místní ženy doslova originální. „Líbí se nám Černá paní, hlavně strašidla, co jsou v lese,“ říkaly společně Aneta Plačková a Eliška Schmiedová a další děti přitakávaly. Vzpomínaly ještě na maškarní karneval.

„Já zase rád chytám ryby na rybářských závodech. To mě baví nejvíc,“ svěřil se Martin Hanta.

Právě zmíněné hřiště je jednou z investic, která bude zařazena do obecního rozpočtu na příští rok společně s opravami místních cest, na které už vedení obce podalo žádost o dotace z Programu pro rozvoj venkova.

„Také by bylo potřeba obnovit dětské hřiště za kapličkou, protože některé herní prvky už nevyhovují normě Evropské unie. O tom ale ještě budeme jednat se zastupiteli,“ uvedl starosta Pavel Michal.

Podle jeho slov se na jednotlivé projekty pokoušejí, podobně jako v jiných obcích, získat dotace. Naposledy se jim povedlo získat 158 tisíc ze státního intervenčního fondu na opravu střechy a výmalby kapličky svatého Václava, přičemž byly celkové náklady 188 tisíc korun.

Den před svátkem svatého Václava byl pro Domanínské také významným. Poprvé se jim totiž představila konečná podoba vlajky a znaku, které slavnostně vysvětil třeboňský páter Hugo Pitel.

To, že se v Domaníně lidem líbí, potvrzují i další, kteří si zde staví své rodinné domky.

Jako jedna z mála obcí má ve svém katastru podnikatele například v zámečnictví, truhlářství, restauraci a nespočet ubytovatelů.
„Je škoda, že zatím nedošlo k realizaci projektu na lázně na Vrších. I když společnost Lavana stavební povolení má, nemůže prý najít strategického partnera. Byly by tam příležitosti zaměstnání pro lidi i pro firmy,“ uvedl Michal.

V poslední době totiž podle jeho slov kvůli krizi s výkupní cenou mléka přišlo o práci v zemědělství několik místních lidí.

Obec má i vlastní vodovod po svém katastru, ale dodává vodu i do nedaleké Branné. Kvůli příjmům za vodu, které v Domaníně činí rekordně nízkou částku patnáct korun za kubík včetně stočného, se zřejmě obec stane od nového roku plátcem DPH. Pro místní to znamená, že si zřejmě budou muset za vodu v budoucnosti připlatit.
Mezi ty, kdo je v Domaníně spokojený, patří i Alena Dušáková, která jen připomněla: „Jen bych moc chtěla, aby byla zastávka autobusu na Hliníku. Pro starší lidi je to strašné, když mají chodit daleko z nádraží.“
Od nového roku si už však nebude muset stěžovat. Výstupní zastávka pro autobusy nedaleko nového třeboňského městského úřadu bude fungovat.

„Musím přiznat, že mě zklamali na kraji, protože jsme o přesunu zastávky jednali od loňského podzimu, a nakonec musíme společně s vedením Libína a Jílovic zaplatit sami 25 tisíc. Spoléhali jsme na to, že když je to pro lidi, vezme to kraj za své,“ vysvětlil starosta Michal. Jedná se totiž jen o dva dopolední spoje, kterými jezdí převážně senioři k lékaři, do Lázní Aurora nebo právě do nového městského úřadu.

Teď ale žijí Domanínští vánočními svátky, které jim zpříjemní nejen zpívání u stromečku 18. prosince v půl šesté večer, ale i kapr, kterého již tradičně budou roznášet zástupci obce do každé rodiny.