Překvapivé zvraty ve vyjednávání o koalici přinesl středeční večer a čtvrteční dopoledne. Po domluvách plných zvýšených hlasů, rázných odchodů a dalších emocí je ale zřejmě dohodnuto. Spekulace ze čtvrtečního odpoledne zní takto: Stanislav Mrvka a Bohumil Komínek (ČSSD) by obhájili své posty starosty a místostarosty, pozice druhého místostarosty by připadla některé z ostatních stran. ANO už ale není ve hře.

V sedmičlenné radě by měla vítězná ČSSD obsadit tři místa a koaliční strany - SNK-ED a STAN, ODS, Piráti a Hradec srdcem a rozumem + Svobodní - každá po jednom místě.

Počátkem týdne jsme informovali o koalici, která se měla skládat z ČSSD, ANO a SNK-ED. Z té po čtvrtečním jednání ve starostově kanceláři sešlo.

„Nedomluvili jsme se. Požadovali jsme, aby ČSSD coby vítězná strana měla jedno místo ve vedení města, tedy starostu. Požadovali jsme, aby místostarostové byli rozdělení mezi ostatní koaliční strany, tedy ANO a SNK-ED, a to už neprošlo, ČSSD se nehodlala vzdát svého místostarosty. Tam byl podle mě největší kámen úrazu,“ komentovala vyjednávání lídryně ANO Magda Blížilová.
To byl hlavní důvod, proč vyjednávací tým ANO jednání během několika minut opustil. „Dále už s nikým nevyjednáváme, staneme se opoziční stranou,“ doplnila.

Podle informací Deníku se do spolupráce se zmíněným místostarostou ČSSD Bohumilem Komínkem nechtělo ani některým členům SNK-ED, například zvolenému zastupiteli Ondřeji Pumprovi.

„Dovolil jsem si projevit svůj osobní názor, což se u některých setkalo s velkým nepochopením. Úplně nerozumím konání některých stran, které chtěly reformovat město a kritizovaly jeho vedení, a nyní s ním podle mých informací chtějí spolupracovat,“ řekl.

Ke spekulacím, které jsou uvedené na titulní straně a jsou založené na dostupných informacích, se ve čtvrtek krátce po poledni nechtěl příliš vyjadřovat starosta Stanislav Mrvka (ČSSD).

„ANO předložilo požadavky, které jsou pro nás neakceptovatelné. Jinak z vyjednávání mám pocit takový, že je mi z Jindřichova Hradce trochu smutno. Jsem ale přesvědčený, že se ještě všichni seberou a začnou přemýšlet nad tím, co je prospěšné pro město a ne pro jednotlivce. Buď se nám povede domluvit se v pátek, nebo můžeme v pondělí začít nové kolo vyjednávání, které potrvá týden, čtrnáct dní…“ řekl ve čtvrtek.

To potvrdil i Radim Staněk, lídr ODS. „Vyjednávání stále probíhají a věci se mění každou hodinou. Je to velmi složité a náročné. ODS se ke koalici vyjádří až po vnitřní schůzi, a to během pátku,“ uvedl.