Zahájení provozu je v plánu už letos na podzim. Kapacita domova bude téměř stovka míst, kromě toho nabídne i desítky nových pracovních příležitostí. Nový domov důchodců za více než 530 milionů korun financuje Jihočeský kraj.

Budování zařízení pro seniory postupuje rychle. Hrubou stavbu zhotovitel dokončil už v závěru loňského roku. „Stavební firma se momentálně zabývá interiéry, natahuje elektroinstalaci, rozvody vody i kanalizace, řeší vzduchotechniku, poté přijdou na řadu omítky a podlahy. Jakmile jim počasí dovolí, začne se dělat na vnější fasádě, zateplovacím systému a v létě už nás čekají jen terénní úpravy a výsadba stromů i keřů,“ přiblížila současný stav Radka Vegrichtová, ředitelka Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec s tím, že stavba by měla být podle harmonogramu hotová v srpnu. Poté přijde na řadu vybavení domova nábytkem a zdravotnickými přístroji. První klienti by se pak mohli začít stěhovat už v říjnu.

Z původního komplexu budov na Bobelovce, kde sídlilo centrum sociálních služeb pro handicapované, už toho moc nezbylo.
Na Bobelovce úřadují bagry, objekty v areálu sociálních služeb mizí před očima

Senioři budou mít na Bobelovce k dispozici moderní zázemí se zdravotní péčí, aktivizačními programy i službami. „Většina pokojů bude jednolůžkových, což je velká novinka. Bude tam i společenská místnost, malé jídelničky na každém patře, kaple pro klienty, kteří jsou nábožensky založení, meditační a rehabilitační místnost, zázemí pro lékaře i speciální prostory pro kadeřnické a pedikérské služby, kam poskytovatelé těchto služeb budou za klienty docházet,“ shrnula Radka Vegrichotvá. Samozřejmostí je i zázemí kolem domu, jako jsou terasy, zahrady a zahradní altán.

Průměrná čekací lhůta na místa v domově pro seniory v Jindřichově Hradci je v současné době jeden rok. Oproti stávající kapacitě je počet žádostí dvojnásobný. Nové zařízení pro seniory na Otíně nabídne 94 lůžek.

Zdroj: Jana Urbanová

„Při sociálním šetření nebo přijímání klientů do domova seniorů se vždy zohledňuje jejich aktuální sociální situace a upřednostňují se ti, kteří jsou odkázaní na péči druhého, ale žádného takového rodinného příslušníka nebo blízkého nemají. Pokud je tedy někdo v takové situaci a podá si žádost až během tohoto roku, potom takový člověk vždy dostane přednost před ostatními, kteří si podali žádost jen pro jistotu a čtyřiadvacetihodinovou péči akutně nepotřebují,“ vysvětlila systém přijímání klientů Radka Vegrichtová. Lidé si podle ní často podávají žádosti s tím, že pokud by se někdy v budoucnu zhoršil jejich zdravotní stav, budou mít své místo v domově pojištěné.

Všechny objekty už bagry srovnaly se zemí a začaly výkopové práce.
Sociální služby na Bobelovce jsou fuč. Nový domov pro seniory se už rýsuje

Zařízení pro seniory na Bobelovce nabídne také nové pracovní příležitosti. Zájemci o zaměstnání už se mohou hlásit. „Vzhledem k velikosti domova potřebujeme obsadit 70 pracovních míst, z toho 60 budou úplně nová pracovní místa na trhu práce v Jindřichově Hradci. Největší podíl pracovníků jsou pečovatelé a pečovatelky, kterých budeme potřebovat minimálně 40. Na toto místo se může hlásit kdokoliv, kdo má osobnostní předpoklady pečovat o druhého, to znamená hledáme lidi, kteří se rádi starají o druhé, pracují se srdcem na dlani, mají laskavou a empatickou povahu. Dále budeme potřebovat zdravotní sestry, fyzioterapeuty a poté provozní personál domova jako kuchaře, kuchařky, údržbáře a uklízečky,“ vyjmenovala ředitelka Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec. Zájemci o práci se mohou hlásit na webových stránkách www.cssjh.cz v sekci práce u nás, kde dohledají potřebné informace.