Co by změnila chystaná novela:

- právo strážníků provádět razie v podnicích i po zavírací hodině.

- právo podrobovat mladistvé zkoušce na alkohol a drogy

- právo ověřovat zletilost návštěvníků kasin a heren

- přístup do registru osob

- snížení věku strážníků

 V rozpočtu ministerstva vnitra chybí peníze na provoz policie. Její řady by mohlo již příští rok opustit na deset tisíc mužů zákona a spekuluje se i o zrušení jedné čtvrtiny služeben a místních oddělení. S tím, jak i přes nedostatek prostředků zajistit bezpečí v ulicích měst a obcí, se chce vyrovnat novela zákona o obecní policii, která je v současné době v připomínkovém řízení.

Novela počítá s tím, že některé pravomoci, které byly v minulosti výsadou pouze republikových policistů, by nyní mohly přejít na strážníky městské a obecní policie. Ti jsou placeni z prostředků měst a obcí, které by tak zalepily díru ve státním rozpočtu.

„Posílení pravomocí samozřejmě vnímáme pozitivně, rozhodně to napomůže většímu udržení pořádku, zvlášť ve městě, jako jsou Velenice. Druhou věcí je, že ačkoliv jsme městskou policii rozšířili ze dvou na čtyři členy a pátá posila přijde vbrzku, rozhodně nemá kapacitu na to, aby nějakým způsobem suplovala práci státních orgánů,“ je přesvědčen místostarosta Českých Velenic Miroslav Kotrč.

Řady obecních a městských policistů by měla pomoci rozšířit změna týkající se minimální věkové hranice strážníků. Její snížení z 21 na 18 let by mělo umožnit ucházet se o práci v uniformě čerstvým absolventům středních škol. Tito strážci pořádku by však nemohli nosit zbraň nebo řídit služební automobil. „Pro výkon služby by to bylo velice limitující, zejména v menších městech. Já osobně jsem pro zachování současného věku, a tuto změnu bych určitě nijak zvlášť neuvítal. Strážník by měl být schopný vykonávat svou službu plnohodnotně se vším všudy,“ míní vrchní strážník Městské policie Jindřichův Hradec Luboš Müller.