Teď se ale blýská na lepší časy. Radnici se totiž situaci podařilo vyřešit ve spolupráci s místním stomatologem. "My jsme se spojili se zubním lékařem působícím na klinice v obchodně medicínském centru sv. Florián, který na svojí kliniku letos přijímá čtyři nové absolventy. Město jim nabídlo za jejich služby byty. Proces přijímání nových pacientů už začal," sdělil starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák, který doufá, že je problém se stomatology alespoň na nějakou dobu zažehnán.

V okrese Jindřichův Hradec funguje podle údajů stomatologické komory 56 zubařů. Loni přibyl jeden oficiálně nahlášený absolvent. "Když vydělím počet obyvatel okresu počtem zubařů, vychází mi, že na jednoho stomatologa připadá 1594 občanů, což je lehce nad doporučeným průměrem 1500 pacientů na stomatologa," upřesnila zástupkyně České stomatologické komory pro Jihočeský kraj Milada Hálková a dodala, že daleko horší situace v rámci kraje je na Strakonicku, kde na jednoho zubaře připadají téměř 3000 pacientů.

Sehnat zubařské ošetření je problémem především v menších městech. "Mladí zubaři totiž moc nepřicházejí a když, tak jsou v menších městech chviličku, než získají zkušenosti a odejdou do větších měst nebo do zahraničí, kde si vydělají více peněz," konstatovala Milada Hálková. Školy podle ní opouští dostatečné množství budoucích stomatologů na postupnou výměnu dosluhujících zubařů.