Rekreanti odjeli hlavně kvůli bouřkám. Jiní ochlazení a déšť vítají a chodí na houby.


,,Minulý týden návštěvnost nebyla špatná. Teď ale odjela většina hostů. Bojí se hlavně bouřek. Stačí, když spadne pár větví, a lidé se zaleknou. Čtvrteční bouřka a silný vítr tady dokonce znehodnotily čtyři stany,“ popsal vedoucí kempu Hejtman – jih u Chlumu u Třeboně Stanislav David.

Podle něj bylo pro kemp letos lepší období v květnu a červnu než právě začátek července. ,,Od této soboty ale máme už většinu chatek zamluvených, tak snad se to zlepší. Návštěvnost kempů závisí jak jinak než na počasí, takže můžeme jen těžko předpovídat,“ dodal David. V Hejtmanu se teď prý koupou jen ti, co tomu nerozumí a koledují si tak o nachlazení.

Alespoň rostou houby

Čtvrteční bouřka a včerejší déšť z kempu Osika návštěvníky ve velkém nevyhnaly. ,,Nemůže být pořád třicet stupňů. Alespoň zapršelo a rostou houby. Některým hostům to tak vyhovuje. Mohou rybařit, chodit právě na houby i na borůvky. Kdyby byla bouřka větší a padaly stromy, bylo by to horší,“ poznamenal provozovatel kempu Stanislav Musil. Všechny chaty jsou až do 23. srpna zamluvené. ,,Lidé se k rybníkům zase vrací. Po revoluci začali všichni jezdit do zahraničí k moři a v českých kempech bylo jen málo lidí. To se teď ale změnilo. Lidé už se moře nabažili a zjistili, že v České republice jsou také krásná místa,“ vyprávěl Musil. Oblíbená je také dvojitá dovolená, týden u moře, týden v Čechách.

Kempování je otázka peněz

Podle Davida z kempu Hejtman – jih je trávení dovolené v Čechách hlavně otázkou peněz. ,,Je pravda, že některé už moře omrzelo, ale pro jiné prostě jiný způsob letní dovolené než v kempu není možný. Tady je vyjde pobyt pro celou rodinu na stejné peníze jako pro jednoho člověka v Chorvatsku,“ upozornil.

Další skupinou návštěvníků jsou podle něj důchodci a zatvrzelí tradiční kempaři. ,,Někteří si zamlouvají konkrétní chatku už v lednu. Jiní, co chtějí trávit dovolenou pod stanem, si ho už klidně v květnu postaví, aby nepřišli o konkrétní oblíbené místo,“ vysvětlil David.

Ke koupání a trávení dovolené láká i rybník Komorník mezi Kunžakem a Strmilovem. ,,Chaty jsou na celé léto zamluvené tak ze sedmdesáti procent, což je docela dobré. Stanů ale každým rokem ubývá. Je znát, že jsou lidé pohodlnější,“ řekl provozovatel kempu u rybníka Komorník Miloslav Havelka.

Svátky o víkendu u kempařů nebodují

Dešťové přeháňky těchto dnů a hlavně končící sváteční víkend způsobil odliv chatařů i odtud. ,,Chaty jsou z většiny zaplněné, stanů tu také několik je. I takovéto počasí není nijak špatné. Pořád je teplo a pro některé lidi je to ideální. Mohou dělat spoustu jiných věcí než se jen koupat. V neděli přece jen někteří odjeli, ale to spíše souviselo s tím, že oba červencové svátky vyšly na víkend. Bylo tu tak méně lidí než loni, kdy volné dny byly v pracovním týdnu,“ dodal Havelka.

Kempy také nabízejí různé doplňující aktivity v podobě skluzavek, hřišť, hospůdek i půjčoven lodiček a šlapadel. ,,O všechny druhy zpestření pobytu u vody je zájem. Největší je o šlapadla. Ta půjčujeme od začátku prázdnin,“ uzavřel Musil.

Eliška Bučinová