V Zahradním centru Pod kloboukem na Jiráskově předměstí v Jindřichově Hradci registrují větší nápor zájemců o dušičkové zboží už zhruba dva týdny. Denně si sem přijdou nakoupit desítky zákazníků. „Lidé nejvíce vyhledávají košíky s vazbami, ať už malé nebo velké. Hodně bodují také misky s napíchanými umělými i přírodními květinami nebo pak velké věnce. Nově jsme vyrobili pro letošek šiškové věnečky s keramickými andílky,“ přiblížila sortiment Veronika Novotná ze zahradního centra a dodala, že lidé na dušičkách rozhodně nešetří. Za výzdobu utrácejí průměrně od 300 do 500 korun.

Noční dušičková výzdoba na Táborsku.
Dušičky, svíčková romantika nebo magický běs. Hřbitovy v noci ožívají

Zvýšený nápor zákazníků zaznamenávají v posledních dnech také v Květinářství Fantazie v Klášterské ulici. „Lidé mají rádi naše vypichované misky, které mají vespod dno, které nešpiní hrob. Umělé i živé rostliny jsou vypíchané ve hmotě a když prší nebo sněží, tak si berou vláhu. Misky tak vydrží hezké až do jara. Je to naše specialita a lidé se pro ně rádi vrací,“ pochlubila se floristka Patricie Oravcová. Také dušičková výzdoba podle ní přináší nové trendy. „Naši zákazníci hodně kupují i různá zdobená betonová srdíčka nebo polystonová srdce, která odolávají mrazu a jsou výrazně lehčí než kámen,“ dodala. Přestože ceny dušičkových doplňků šly všeobecně nahoru, ceny v květinářství zůstaly stejné jako loni.

Lidé přichází na Dušičky zavzpomínat i k pomníkům významných osobností.
OBRAZEM: V Jindřichově Hradci je pochována řada slavných osobností

Deník oslovil i zákazníky jindřichohradeckých květinářství. Řada z nich si sváteční dušičkovou výzdobu sama vyrábí. „Preferuji domácí výrobu a průměrně utratím tak kolem tří set korun. Máme dva hroby, ale hodně ušetřím právě tím, že si něco vyrobím sama. Udělám buď nějaký věneček nebo ozdobnou mísu, podle toho, co se mi zrovna podaří sehnat za materiál,“ popsala nakupující paní Božena. „Nakupuji průměrně kolem tisíce korun, protože máme tři hroby. Něco si také uděláme doma. Většinou kupujeme živé květiny, které vydrží až do jara,“ řekla další ze zákaznic, paní Vlasta.

Svátek zesnulých se z pohledu prodejců a trhovců pravidelně umisťuje na čtvrté příčce nejvýznamnějších českých svátků, dohání i Vánoce, Velikonoce a silvestrovské oslavy. Kvůli inflaci a loňské energetické krizi byly Dušičky před rokem nejdražší v české historii, lidé za dekorace, aranže a věnce na uctění památky zemřelých utratili 1,3 miliardy korun. V průměru to vychází na osobu asi na 190 korun.