První věcí, která zajímá snad každého správného Hradečáka, je vědět, jak se ve starostovském křesle města po uplynulém roce cítí starosta Stanislav Mrvka (ČSSD).

„Cítím se pracovně. Mám radost, když se něco hezkého povede, jsem rozmrzelý, když člověk věnuje něčemu rozumnému spoustu energie a pak to nějaký rozumbrada znehodnotí,“ uvedl Mrvka.

Další dotaz směřoval k záležitosti, o které se před volbami hodně diskutovalo, a v posledních měsících se opět dostala na světlo světa – totiž k pověstné lávce přes Vajgar. Je lepší vést lávku přes rybník, kolem něj, nebo nestavět vůbec žádnou?

„Každá varianta má své plusy i mínusy. Já osobně si myslím, že jediná kritéria, která budou o osudu lávky rozhodovat je cena, užitnost a stanovisko památkové péče. Užitnost bude zhodnocena při celkovém posouzení dopravní obslužnosti a cena pak vyplyne z návrhu projektu, jehož součástí je i stanovisko památkové ochrany. Takže v tomto okamžiku platí všechny tři varianty,“ sdělil starosta Mrvka.

Město nad rybníkem Vajgarem pod novým vedením radnice relativně vzkvétá, shodují se většinou Hradečáci. Na povrch se ale občas dostanou i nějaké záležitosti, které nejsou úplně košer. Stanislav Mrvka okomentoval ze svého pohledu i plusy a mínusy.

„Těch věcí, které mě trápí, je celá řada, Ale abych byl konkrétní. Přístup vlády k samosprávám, kdy stát přenáší na města stále více povinností, ale poskytuje stále méně finančních prostředků na jejich úhradu a tak dalším způsobem nepřímo zatěžuje obyvatele měst a obcí. Trápí mě i nízká kvalita některých právních norem, které tak neumožňují efektivně prosazovat a ochraňovat zájmy většiny spoluobčanů,“ vysvětlil starosta Jindřichova Hradce.

Dále pokračoval, že není spokojený ani se zlobou, nespokojeností a neochotou naslouchat druhým a mnohdy až nepochopitelně bezohledným prosazováním osobních zájmů nad zájmy společenskými, nebo přímo spoluobčanů.

„Ale abych nebyl jen pesimistický. V našem městě je spousta lidí, kteří nehledí jen na sebe a jsou připraveni pro ostatní něco udělat bez ohledu na osobní pohodlí spoustu dobrých skutků. Za to je potřeba jim poděkovat a vyslovit uznání. Těší mě, že podařilo zlepšit nabídku pro občany i turisty v oblasti kultury a cestovního ruchu. Spolupráce s organizacemi a podnikateli se rozvíjí a jsme na dobré cestě ještě nabídku nadále rozšiřovat,“ vypočítal Mrvka další kladné záležitosti.
Uvedl, že je též rád, že i přes prognózy některých pesimistů je koalice vytvořená po loňských komunálních volbách funkční.

Zlepšila se podle něj také úroveň komunikace radnice s občany, jejich požadavky jsou řešeny vstřícně (s poznámkou, že tam, kde se jedná o oprávněné a zákonné požadavky) a radnice je prý opravdu otevřená.

„Tyto skutečnosti se ukázaly i ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, kde jsme oproti loňskému roku poskočili o osm míst a skončili tak na třetím místě v Jihočeském kraji. Hospodaření je rovnoměrné a jsou preferovány skutečně potřebné potřeby obyvatel a nezbytné investice a opravy,“ uzavřel starosta Jindřichova Hradce sérii svých komentářů k tématu „rok po komunálních volbách“.

Josef Nejedlý (SZ, nezávislý kandidát): Jindřichův Hradec se v posledním roce změnil k lepšímu. Tento stav trvá už nějakých deset let, což je velice dobře. Myslím, že obyvatelé to vidí, a ti, kteří to nevidí asi dobře nekoukají. Co mě v Hradci trápí? Veškeré problémy znám z rady města, kde se postupně řeší. Mohl bych asi vyzdvihnout problém s hernami a kasíny v historickém centru Jindřichova Hradce. Tento problém sleduji už nějakých pět let a proto čekám na schválení zákona, který tyto provozovny odsune pryč z centra a také na postoj, který k tomuto zákonu zaujme město Jindřichův Hradec.

Karel Matoušek (ODS, bývalý starosta): Nové vedení radnice toho v letošním roce ještě mnoho dělat nemůže, plán akcí a rozpočet jsou připravené už z loňska. Věřím, že bude snaha pokračovat v investicích, a také že bude například dokončen integrovaný operační program, tedy dokončení rekonstrukce zámeckého pivovaru na Dům gobelínů a také rozsáhlá rekonstrukce Muzea Jindřichohradecka. Rád bych viděl, kdyby do rozpočtu na příští rok byly zařazeny opravy povrchů některých silnic. Také se mi moc nelíbí to, že se na některých místech zdržují bezdomovci, někteří jsou tišší, ale obzvláště jeden je velmi agresivní. To městu na pověsti moc nepřidává, ale věřím, že se tato situace brzy nějak vyřeší.

Tomeš Vytiska (KSČM): Řekl bych, že v Hradci se za ten rok nic až tak převratného nestalo. Je ale zjevné, že nová radnice hledá místa, kam dát svou iniciativu. Hodně se mluví o hernách v centru města, několik stran to mělo i v předvolebních slibech a programech. Nevím, proč se to neustále odkládá a diskutuje se kolem toho, je přece vidět, že v jiných městech to také šlo nějakou vyhláškou vyřešit. O celospolečenské škodlivosti hazardu snad nemusím mluvit.