„Akci pořádáme v sobotu v Hodňově, na hranici vojenského újezdu,“ uvedl pro Deník Edvard Sequens ze sdružení Calla. „Chceme upozornit na náš nesouhlas se záměrem najít v Boleticích místo pro trvalé úložiště vyhořelého jaderného paliva,“ dodal Sequens k akci, která začne ve 14.13 hodin a ekologové ji stručně charakterizovali jako „Mezinárodní happening s přivezením prvního jaderného opaddu do Boletic“.

Pro zájemce z řad veřejnosti bude připravena i diskuse o problému a možnost podepsat petici ve prospěch postoje ekologů. Ekologové už záměr ohlásili i obecnímu úřadu v Horní Plané, pod který Hodňov správně spadá.

V současnosti je vojenský újezd Boletice zvláštním územím, které využívá armáda k pravidelným cvičením. Jednotky se zde připravují na vojenské akce nebo operace v rámci mírových misí či zásahy v zájmu civilní ochrany obyvatelstva (na ilustračním snímku).

Boletic se včera týkalo i jednání, které pořádala Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Ta již určila vojenské újezdy Boletice a případně Hradiště, jako další varianty pro umístění úložiště. Zatím je z dřívějška vybráno šest lokalit. U Boletic již skončilo posuzování v rámci prvního kroku. Nyní se SÚRAO zaměří na posouzení družicových snímků oblasti. „Dobře vypovídají o geologické stavbě lokality,“ uvedl Jiří Slovák, vedoucí oddělení přípravy hlubinného úložiště. Dodal, že se při hledání postupuje podle přísných mezinárodních standardů. Zároveň jsou podle něj kroky ve zkoumání Boletic na samém počátku a ještě není rozhodnuto ani o případných vrtech ke zkoumání geologických podmínek v Boleticích.