Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Etický kodex zastupitele města a obce většinou nemají

Jindřichohradecko – V souvislosti s nedávnou událostí, kdy policisté kontrolovali jindřichohradeckého místostarostu Pavla Vejvara, který řídil pod vlivem alkoholu, vyvstává otázka etického kodexu zastupitele.  

16.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lenka Novotná

Ten ale ve většině měst 
a obcí na Jindřichohradecku schválen není. Nemá jej ani samotný Jindřichův Hradec. Jak ale řekl tajemník městského úřadu Karel Přibyl, neznamená to, že by chování představitelů města nepodléhalo žádným normám.

„V obecné rovině to řeší například jednací řád zastupitelstva. Chovat se tak, aby neutrpěla vážnost jejich funkce, navíc ukládá zastupitelům i jeden z paragrafů zákona o obcích. Vytváření nějakého zvláštního dokumentu, jež by se touto problematikou zabýval, není nutné. Jednalo by se vlastně o duplicitní materiál," vysvětli tajemník.

Ani v Třeboni zastupitelé podle místostarosty Zdeňka Mráze nemají etický kodex. „Pro nás je hlavní zákon o obcích a dále se řídíme jednacím řádem zastupitelstva," sdělil Zdeněk Mráz a dodal, že v Třeboni zatím podobné „uklouznutí" zastupitele neřešili.

Etickému kodexu zastupitele bylo asi nejblíže město Dačice. V září 2011 dačičtí zastupitelé  o etickém kodexu jednali, ale nakonec ho nepřijali. Jak říká místostarosta Jan Bartošek, k předloženému návrhu nenašli zastupitelé shodu.

Návrh etického kodexu zastupitelů v Dačicích podle místostarosty Jana Bartoška v konečném důsledku nezískal podporu většiny zastupitelů.

„Etický kodex zastupitele považuji za důležitou součást pro práci zastupitelstva, která vytváří pravidla slušnosti a fair play a také dobrou atmosféru pro práci zastupitelů. Samozřejmě se řídíme zákonem o obcích a schváleným jednacím řádem," uvedl dačický místostarosta Jan Bartošek.

Právě zrovna v Dačicích se stal v roce 2010, tedy v předchozím volebním období, incident po skončení napjatého jednání zastupitelstva ohledně osudu dačické nemocnice. Po krátké slovní výměně názorů ohledně minulosti tehdejší místostarosta Pavel Habr „vyťal" políček zastupiteli Ludvíku Fabešovi.
Případem se zabývala policie, která ho postoupila jako přestupek na dačický městský úřad a ten ho, aby se vyvaroval podezření z podjatosti, předal krajskému úřadu, který rozhodoval.

Zákon o obcích § 83
Člen zastupitelstva obce je povinen zúčastňovat se zasedání zastupitelstva obce, popřípadě zasedání jiných orgánů obce, je-li jejich členem, plnit úkoly, které mu tyto orgány uloží, hájit zájmy občanů obce a jednat a vystupovat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce.

Autor: Lenka Novotná, Milan Soldán

16.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení