Kolik je to vlastně let, co jsi opustil jindřichohradecké gymnázium, jak bys popsal čas, který jsi od té doby prožil?
Na jindřichohradeckém gymnáziu jsem maturoval v roce 2006 a léta zde strávená považuji za krásnou etapu mého života, moc rád na gymnázium vzpomínám a vždy se rád na jeho půdu budu vracet. Ostatně studium na zdejším gymnáziu pro mě bylo v mnoha směrech inspirací pro můj další studijní, profesní i osobní život. Pro svá další pomaturitní studia jsem si vybral ekonomii a musím říci, že jsem se v ní opravdu našel. Nejenže se stala mou novou vášní a koníčkem, ale zároveň mi umožnila začít podnikat. V současnosti jsem majitelem prozatím menší finančně poradenské společnosti, jejíž rozvoj chci naplno podpořit po studiích.

Studuješ ekonomii, jak hodnotíš současnou českou ekonomii?
Ekonomie patří mezi nejmladší vědy u nás, jelikož ekonomie vyučovaná na VŠ před rokem 1989 byla trochu jinou vědou, než se kterou se setkávají studenti dnes. Z logiky věci je pak jasné, že česká ekonomie se nejdříve musela transformovat, překládaly se anglicky psané učebnice, aby bylo vůbec z čeho studenty učit. Dnes je situace již lepší, existuje řada kvalitních studijních materiálů od vynikajících českých autorů, nicméně stále platí, že jde spíše o interpretaci či rozpracování teorií „západních“ autorů. Čili na laureáta Nobelovy ceny za ekonomii si budeme muset ještě několik možná desítek let počkat, i přesto cítím, že česká ekonomie pomalu nachází svou identitu.

Jsi mladý muž a bývalý výkonnostní sportovec, jak probíhají tvé sportovní aktivity dnes?
Mé sportovní aktivity coby bývalého vrcholového sportovce se dnes zredukovaly na mizerné 2 až 4 hodiny týdně tenisu, abych se udržel alespoň trochu v kondici pro působení v soutěžích družstev v ČR a Německu. Ostatní sportovní aktivity postrádají charakter periodicity, bohužel.

close zoom_in Ptá se: Jaroslav Cempírek
Narodil se 18. července 1951 v Jindřichově Hradci.
Je pedagogem Gymnázia Vítězslava Nováka v J. Hradci.

Jaké vidíš řešení pro Evropu v současném světě. Je tu ohromný tlak a vzestup Asie, Amerika se nakonec zatím vždy dokázala omladit a hospodářsky oživit, jak se na to díváš?
Americká ekonomika je čím dál více zadlužená, pro představu – kdyby hypoteticky ČR chtěla USA oddlužit, museli bychom USA věnovat 73 našich HDP, nebo-li zjednodušeně řečeno, musela by celá ČR pracovat 73 let zadarmo. Vzestup Asie, zejména Číny a Indie, je primárně způsoben levnou pracovní sílou a sekundárně potenciálem domácí spotřeby. Můj osobní názor je, že levnou pracovní sílu nemůže dlouhodobě udržet žádná ekonomika, ani totalitní čínský režim. Pak ona zcela nesporná konkurenční výhoda, která dnes žene růst HDP Číny a Indie i ve dvojciferných hodnotách vpřed, opadne a pak všichni uvidíme, jestli budeme muset radikálně překreslovat mapu geopolitického vlivu směrem na východ nebo půjde jen o rozšíření týmu celosvětově sice významných hráčů, nicméně stále za USA zaostávajících. I v budoucnu osobně vidím v USA světového lídra, který se však pro udržení své nedotknutelné pozice musí začít zbavovat svého gigantického dluhu.

Evropa se i přes všechny své současné problémy v týmu výše zmíněných celosvětových hráčů udrží, to je jisté. Není však jisté, který z evropských států si bude muset nejdříve projít drsnou ozdravovací kůrou – Itálie, Španělsko, Portugalsko, Maďarsko?
Myslím, že řešení pro Evropu neexistuje, je to společností přijatý mýtus vytvořený médii a politiky, není možné vytvářet plošné efektivní řešení pro všechny evropské státy, je možné takto činit jen na úrovni jednoho podniku nebo státu, ale ani zde to není úplně jednoduché. S tím souvisí i má kritika EU za to, že se přílišnou regulací, snahou o unifikaci diametrálně odlišných ekonomik a kultur, snaží jít špatnou cestou k jinak velmi sympatickým cílům – udržení míru a ekonomické spolupráce evropských států.

Co u tebe stojí na prvním místě, filozofický ideál anebo ekonomická teorie, dokážeš to konkretizovat?
Každá ekonomická teorie vychází z určitého filosofického ideálu, pakliže se dnes většina filosofů, politologů shodne na tom, že například demokracie je nejlepším doposud známým modelem uspořádání státní moci, pak ekonomové tento ideál sdílí a vytváří k němu své teorie – počínaje A. Smithem, konče školou veřejné volby, což můžeme označit za teorie tržního hospodářství. Dokonce si dovolím tvrdit, že filosofický ideál je determinantem všech ekonomických teorií.

close zoom_in Odpovídá: Jan Zedník
Narodil se 1. února 1987 v Jindřichově Hradci. Bydlí v Deštné. Studuje Ekonomickou fakultu JU v Českých Budějovicích.

Jaký postoj máš jako občanský demokrat k tomu, jak se zachoval Libor Michálek, a jak se díváš na řešení situace na pražské radnici a jak hodnotíš politickou dohodu na radnici v Jindřichově Hradci?
Pan Michálek dle mého názoru pochybil, když se nejdříve neobrátil na protikorupční útvar policie ČR. Nahrávat si své spolupracovníky, ať nadřízené nebo podřízené, považuji za projev vrcholné neúcty, nekolegiality a u člověka v takovém postavením i neprofesionality. Pokud měl korupční podezření a důkazy, měl s nimi ihned jít na policii, pokud ta by mu poradila nahrávat si ona jednání kvůli usvědčení někoho z trestného činu, což by se mu skutečně na základě jasných důkazů nakonec podařilo, pak bych mu zatleskal. Takto to na mě však působí více jako válka několika osob o vlastní moc.

K situaci v Jindřichově Hradci, mrzí mě odchod bývalého starosty Matouška. Přál jsem mu, aby svou pozici obhájil, bohužel kvůli známým okolnostem s odchodem jednoho kandidáta krátce před volbami přišel o pravděpodobně 15. rozhodující hlas v jeho prospěch.

Co se složení pražské radnice týče, nevidím ve spojení ODS s ČSSD žádný problém, poněvadž komunální politika není o ideologiích, nýbrž o lidech a jejich skutcích. Copak se dá postavit levicový nebo pravicový chodník?

Jak vidíš svůj profesní a osobní život v následujících měsících a letech?
Chci úspěšně dokončit inženýrské studium ekonomie, a pokud to bude možné, rád bych pokračoval studiem doktorským. Také si hodlám rozšířit své vědomosti v oblasti politologie studiem tohoto oboru na VŠ. Rád bych pokračoval v budování své poradenské firmy. V budoucnu bych rád své znalosti a zkušenosti nabídl veřejnosti v politické sféře, poněvadž se o veřejné dění od svých gymnazijních let intenzivně zajímám, ale rozhodně bych nechtěl, abych byl na politice existenčně závislý, hlavně už žádného Grosse a jemu podobné, to by naší zemi rozhodně nepomohlo!

Student ekonomie a tenista Jan Zedník z Deštné položí příští týden své otázky Jaroslavě Krupicové, předsedkyni TJ Házená Jindřichův Hradec.