Svědčí o tom i fakt, že tu není žádný opuštěný dům na prodej. Okolí je malebné s nedalekou rybniční Nadějskou soustavou. Obcí vede v sezoně hodně frekventovaná cyklostezka. Asi jedna třetina místních usedlostí patří chalupářům.

Na název obce jsou místní pyšní, protože má historické kořeny. „Klec se odvozuje od Fuglhaus, německého pojmenování Vogelhaus a jako Klec se poprvé objevuje v archivních pramenech z roku 1388,“ upřesnila Jana Čápová, která je kulturní referentkou místních dobrovolných hasičů.

Klec žije sportem

„Žije se nám tady dobře, líbí se nám tu. Nejlepší je to v létě, to tady žijeme sportem,“ potvrzuje i místní mládež v zastoupení Stanislava Lence a Josefa Mazance. Ostatní jen souhlasně s úsměvem pokyvovali hlavami.

„Opravdu tady žijeme v létě hodně sportem. Máme tady nové volejbalové hřiště, tenisové kurty, hřiště na nohejbal a plážový volejbal a fotbalové hřiště. Všechno je tady udělané svépomocí,“ potvrdila Hana Lencová.
Na volejbalovém hřišti se scházejí místní bez rozdílu věku, podle Hany Lencové v rozpětí od 17 do 62 let.

„V létě hrajeme volejbal každý den, když je počasí. Pak děláme jednou do roka turnaj mezi obcemi Lužnice, Frahelž a Vlkov a bylo tu i jedno družstvo z Třeboně. Fotbalisté tu pořádají ročně ale několik turnajů,“ vysvětlila Anna Kuthanová.

O tom, že zde mají lidé smysl pro humor, dokládají i přátelské vztahy se sousedními obcemi. „Letos jsme pořádali první Sousedský bál společně s Lužnicí, protože tam nemají žádný sál, tak jsme zřejmě založili novou tradici, protože se všem bál moc líbil, bylo na něm asi 130 lidí,“ uvedl místostarosta obce Václav Kuthan. Dodal, že zároveň obnovili také tradici hasičských plesů. Na tom letošním prvním po třiceti letech se bylo bavit kolem 150 lidí.

Sousedské turnaje

S okolními obcemi navíc již tradičně pořádají různé originální turnaje. „Začalo to tím, že jsme jezdili na turnaje v Člověče nezlob se do Lužnice, kde jsme soupeřili s družstvy z Lužnice, Frahelže, a Vlkova. A jezdíme tam pořád. Vždycky někdo přijde s novým vtipným nápadem,“ směje se při vzpomínání Jana Čápová.

V Kleci měli zase jinou zábavu, a to takzvané ruské kuželky. „Napřed jsme pořádali turnaj jen pro Klec na fotbalovém hřišti a teď vše v zimě přesouváme do sálu. jednou nás bylo i sedmdesát. Vyřádí se při tom děti i dospělí. Místostarostce Lužnice Miroslavě Kolouchové se to tak zalíbilo, že jsme pak začali organizovat turnaje i pro družstva z ostatních obcí, se kterými se setkáváme v Lužnici při Člověče nezlob se,“ vysvětlila Jana Čápová.

Do Klece se rádi vracejí i lidé, kteří už žijí v jiných částech republiky. „Vloni jsme měli setkání rodáků při příležitosti stého výročí založení sboru dobrovolných hasičů. bylo tu kolem 350 lidí, z toho 168 rodáků a 172 hostů, kteří se podepsali v kulturním domě na prezenční listinu a na hřišti bylo kolem 120 lidí. Večer byla zábava a byl plný sál,“ doplnila Jana Čápová.

Spojení je dobré

Přesto, že děti musí odtud dojíždět do školky a školy do Lomnice nad Lužnicí, nestěžují si. „Autobusové spojení je tu dobré a spoje navazují na sebe. Někdo jezdí do práce autem, tak zároveň vezme sebou děti nebo se někteří domluví a jedou společně,“ řekla Hana Lencová.
Náladu místním kazí jen obecní komunikace, která volá po opravě. „Bohužel na opravu silnice zatím nebudeme mít dost financí, protože jsme se z nich vloni vydali kvůli nové čistírně odpadních vod a kanalizaci. Byla to největší investice za poslední roky, ale nutná,“ dodal Václav Kuthan. Podle jeho slov by si zasloužil opravu také obecní úřad.