Jindřichův Hradec

První muž jindřichohradecké radnice a lídr ČSSD Stanislav Mrvka, který se chystá k obhajobě svého postu starosty, se i na facebooku pohybuje jako protřelý politik. Na jeho profilu byste marně hledali rodinná fotografie z dovolené či oslav. Převažují politická agitace, snímky z mítinků, městských akcí a komentáře aktuálního dění. Na první pohled je zřejmé, že profil slouží spíše k prezentaci Stanislava Mrvky jako veřejně činné osoby a každý příspěvek je pečlivě zvážený. Kdo by hledal pikantnosti, skandály či by chtěl pouze nahlédnout do starostova soukromí, ten má smůlu a bude si muset najít jiné zdroje.

Navlas stejně se ve virtuálním světě chová jeho soupeř a kandidát na starostu za ODS Tomáš Blábolil. Na jeho profilu Tomáš starostou se můžete pokochat obrázky ze setkání s občany, seznámit se s politikovými vizemi či si najít odkazy na novinové články, které se o tomto politikovi zmiňují. Na druhou stranu se zřejmě neúmyslně postaral i o náležité pobavení uživatelů informační dálnice a jeho předvolební song, kde je v rytmu častušky označován superlativy jako mesiáš a mecenáš, se v mžiku stal oblíbeným virálem.

To se zastupitelkou za KSČM Vendulou Kroupovou Voračkovou, která se o přízeň voličů uchází i v letošních komunálkách, si na sociálních sítích užijí lidé více legrace. O pořádný rozruch se postarala už v první polovině svého funkčního období, kdy neváhala na facebooku uveřejnit své odvážné erotické fotografie, což jí zaručilo značnou popularitu nejen u nás, ale i v zahraničí. Snímky Rudé Venduly, jak ji překřtila média, obletěly celý svět. Od té doby ale uběhlo hodně vody a z někdejší bouřlivačky se mezi tím stala matka a manželka. Tomu odpovídají i příspěvky na jejím profilu, kde se na rozdíl od jiných kandidátů politikou příliš nezatěžuje. Věnuje se zde spíše své rodině a koníčkům, k nimž patří mimo jiné chovatelství. Kdo by měl zájem, může navíc reagovat i na její nabídku prodeje svatebních šatů.

Politice se na facebooku důsledně vyhýbá i její stranický souputník a lídr komunistické kandidátky Vladimír Prokýšek, který se na profilovém obrázku prezentuje netradičně v člence indiánského náčelníka (pravděpodobně Komančů). Ředitel jindřichohradeckého domu dětí dokazuje, že práce s mládeží je mu opravdu vším a neváhá si ze sebe udělat legraci. Proto indiánský převlek není jediným, v kterém ho můžeme na internetu vidět. Obzvláště povedená je například jeho fotografie v kostýmu bílé paní.

Že je na internetu jako doma, dokazuje prostřednictvím své stránky na facebooku také zastupitel a lídr kandidátní listiny TOP 09 Vojtěch Duba. Najdete na ní jak občasné politické komentáře, tak i klasické soukromé příspěvky či různé internetové legrácky. Podle uveřejněných fotografií je Vojtěch Duba mimo jiné náruživým hráčem stolních her a nechybí ani nějaká ta návštěva baru. Zajímavé je, že mezi přáteli má i své politické oponenty, včetně současného starosty a místostarosty.

Za vysloveně apolitický lze považovat facebookový profil jedničky SNK ED Vladislava Buriana, na němž je vidět, že tento archeolog a předseda Klubu historie letectví si na posedávání na sociálních sítí příliš nepotrpí. Poslední příspěvek vložil před více než půl rokem. A ty, které byly uveřejněny, by se daly napočítat na prstech jedné ruky. Týkají se veskrze soukromých záležitostí, jako jsou například gratulace k narozeninám. To však neznamená, že by nebyl na sociálních sítí činný a nepolitický. Jeho komentáře můžeme však najít spíše na stranickém profilu hradecké SNK ED.

Třeboňsko

Na rozdíl od představitelů Jindřichova Hradce ti z Třeboně s facebookem příliš velcí kamarádi zřejmě nejsou a pokud ano, tak jsou velmi dobře skryti před zraky ostatních. Třeboňská starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL) svůj profil má, nicméně jeho obsah si pečlivě chrání pouze pro své přátele.

Na sociální síti najdeme i starostu Českých Velenic Jaromíra Slívu (ČSSD), u něhož nechybí fotografie ze společenských akcí, které souvisejí s výkonem jeho funkce. Pro ty, kteří nepatří do okruhu jeho přátel, nic dalšího krom pár přání k vidění není. Zjistit o něm ale můžete například to, že je členem skupiny „Nechceme ožralého prezidenta!".

V Suchdole nad Lužnicí nyní kandiduje i Radek Hloušek (ANO 2011), jehož profilová fotografie by mohla kdekoho vést k tomu, že je zapáleným střelcem. Jak se však můžete dovědět v dalších příspěvcích, je to jen jeden z jeho koníčků a jde více o to, pobýt s přáteli a vyčistit si hlavu. Na na svém profilu prokládá politiku momenty z rodinného života.

Luboš Hešík, který se vrací do suchdolské komunální politiky v čele uskupení Za aktivní Suchdolsko, je na svém facebookovém profilu velmi aktivní. Kromě toho, že na něm zveřejňuje své názory, které se nebojí rozsáhle rozepsat, se podle obsahu dá usuzovat, že má i smysl pro humor. Napovídá tomu celá řada vtipných videí a odkazů. O jeho rodině se ale tady mnoho nedozvíte.

Dačice

Místostarosta Dačic a místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) na svém facebookovém profilu dává prostor jak svému profesnímu životu, kdy tady najdeme odkazy na rozhovory i fotografie z oficiálních akcí, ale podle dalších příspěvků lze soudit i na to, že má rád citáty i vtipy.

Současný dačický tajemník Karel Macků a lídr kandidátky KDU-ČSL používá sociální sítě spíše jako prostředek k propagaci a příliš osobních skutečností a zážitků ze svého soukromí sem od něj nepronikne. Na jeho profilu na facebooku najdeme spíše odkazy na vše, co jakkoli souvisí s politikou. Upozorňuje tu ale i na mnohé kulturní a společenské akce, které se v Dačicích či jejich blízkém okolí konaly a je vidět, že je i celkem zdatným fotografem.

Své soukromí si ještě víc hlídá František Burian, který je letošní jedničkou na kandidátce ČSSD. Vidět je tu alespoň to, že na něj jeho přátelé nezapomínají s přáním k narozeninám.

Na facebookovém profilu Richarda Tůmy, který kandiduje z prvního místa za dačickou ODS, lze krásně rozlišit dvě etapy. Zatímco dříve jej tento politik využíval pro ryze soukromé účely, pro komunikaci s přáteli a rodinou, dnes už tomu tak není. Zlom nastává zhruba před měsícem, kdy se na něm začaly objevovat výhradně příspěvky politického charakteru.

poutak