Někteří místní lidé si už prostranství před nákupním střediskem na Hliníku bez mléčného automatu představit nedovedou.
„Chodím si tam občas mléko kupovat hned od samého začátku, protože mi chutná. Piju je čerstvé bez převaření a nikdy nám z toho doma nic nebylo, ale také je používám na vaření. Je fajn, že je automat stále přístupný, že si tam může kdokoli dojít třeba i v neděli odpoledne, když doma zjistí, že mu chybí mléko,“ řekla spokojená zákaznice Alena Žahourová.

O jejích slovech se mohou přesvědčit i ti, kteří zatím čerstvé mléko znají jen z doslechu, už v sobotu. „V rámci ročního výročí jsem se rozhodl, že v sobotu 5. února, což je datum, kdy byl automat na mléko v Třeboni v areálu nákupního střediska na Hliníku instalován, budeme od 8 do 18 hodin mléko zadarmo rozdávat lidem jako poděkování, že si je od nás celý rok kupují. A ti, kteří to ještě nezkusili, budou mít možnost naše čerstvé mléko ochutnat,“ vysvětlil farmář Jan Bouda.

Automat bude v sobotu výjimečně naprogramovaný tak, že si bude moci každý načepovat čerstvé mléko bez vhození mince. Lidé si však musí přinést vlastní sklenice či nádoby, které se do automatu vejdou. Budou mít ale také možnost si na místě v automatu zakoupit i nové lahve.

Stálí zákazníci využívají obou možností. Za celý rok v třeboňském automatu prodal Jan Bouda přes 40 tisíc litrů čerstvého mléka z vlastní produkce z rodinné farmy ve Smržově. „Na farmě mi pomáhají i mí dva synové, jinak by se to dalo těžko zvládnout. Máme přes tři sta hektarů a 120 krav, které dávají denně 1300 litrů mléka,“ doplnil Jan Bouda. V třeboňském mléčném automatu se z toho v poslední době prodá kolem 140 litrů mléka denně, ostatní putuje do společnosti Madeta.

Ještě v polovině prosince si však lidé kupovali v mléčném automatu minimálně o dvacet litrů mléka denně méně. „Nejvíc se nám odbyt zvedl o vánočních svátcích a od té doby lidem čerstvé mléko zachutnalo a prodej se drží na téměř stejné úrovni, je to tak o 20 – 25 procent víc než v průběhu celého loňského roku. Za celý rok jsem ale neměl žádnou reklamaci,“ upřesnil Jan Bouda.

Vzhledem k tomu, že pořízení mléčného automatu skutečně není levná záležitost, má zatím splacenou pouze jednu třetinu celkových nákladů. Ještě dva roky bude muset splácet každý měsíc 25 tisíc korun, než bude mít vše splaceno. Veškerý servis včetně doplňování čerstvého mléka si zajišťuje sám.
Jak již Deník před časem uvedl, mléko nesmí být v automatu déle než 24 hodin, jinak se jeho výdej sám automaticky zablokuje. Mléko se vyměňuje přímo v takzvaných kontejnerech, které se pak se zbylým mlékem zase odvážejí. Po každé odebrané dávce se automat sám čistí párou. Mléko podléhá důkladné pravidelné kontrole hygieniků.

Dodavatel automatů sice doporučuje mléko před použitím nejprve převařit, ale velká část dotázaných zákazníků pije zcela bez problémů mléko doslova čerstvé. Ti, kteří jsou však zvyklí pít mléko odstředěné bez tuku, by si ale měli plnotučné mléko, na kterém se usazuje silná vrstva smetany, zřejmě nejprve ochutnat.