Je horký letní den, ale koruny vysokých stromů příjemně chladí. Pod nimi si rozbalily své stánky desítky prodejců. Jeden pult přetéká květinami, na jiném jsou vyrovnané plátěné sáčky s voňavým kořením, za sklem chladícího boxu se zase smějí chutné sýry. Tak v loňském roce vypadaly lidmi velice oblíbené farmářské trhy jak v jindřichohradeckých Husových sadech, tak na třeboňském náměstí a hrázi Světa.

Je už jisté, že možnost nakoupit si zemědělské, domácí a řemeslné výrobky dostanou obyvatelé obou měst i v letošních letních měsících.

Jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka je podle svých slov rád, že nabídka farmářských trhů se mezi Hradečáky setkala s úspěchem. „Ukázalo se, že jsme vhodně zvolili i místo, tedy Husovy sady. Dvacítka prodejních míst je pro město o velikosti Hradce naprosto vyhovující,“ vysvětlil. Podle něj by ale lidé měli pochopit, že i když by podle některých z nich bylo lepší trhy pořádat v soboty a ne v pátky, mnoho prodejců by v sobotu nedorazilo. „A to čistě z toho důvodu, že na soboty už mají nasmlouvaná jiná místa, kde utrží více. Třeba České Budějovice,“ komentoval Mrvka, podle kterého je páteční termín vyhovující.

Rozpis dat konání farmářských trhů pro rok 2012 by měla jindřichohradecká městská firma Mihos zveřejnit v průběhu měsíce února.

V druhé polovině května se uskuteční první letošní farmářský trh v Třeboni na Masarykově náměstí. Na každém trhu bude opět vyhlášen nejsympatičtější prodejce a lidé se mohou těšit na doprovodný kulturní program v podání místních a regionálních hudebníků. Trhů bude opět celkem deset jako v loňském roce. Pokud se jejich termín shodne s větší kulturní akcí, odsunou se podle Luďka Švejcara z třeboňského informačního střediska opět na hráz rybníka Svět. „Letos tomu tak bude při pořádání historických slavností města. Kromě farmářských trhů chystáme ještě hospodářské trhy v rámci projektu Města v rozletu,“ informoval.

Ty jsou zajímavé tím, že na ně dostanou pozvání také prodejci z Dolního Rakouska, zejména z partnerského města Schrems. Pozvání by měly dostat také rakouské hudební skupiny.

Výrobky na trzích musí být čistě z české produkce. Kdo nemá vlastní stánek, může si jej zapůjčit v informačním a kulturním středisku.
„Mnozí k prodeji potřebují chladící pulty, takže mají své vlastní stánky. Někteří místo stánku využívají auta. Proto si obchodníci pochvalují zejména parkování v Třeboni přímo na místě prodeje,“ doplnil Luděk Švejcar.

Adam Hudec, Renata Kočí