Cesty na Jihlavsku nebudou výjimkou. Traktory a další stroje by mohly pendlovat pomalou jízdou třeba po silnici z Jihlavy směrem na Telč, Žďár nad Sázavou nebo po staré silnici z Jihlavy na Brno. Dálnice D1 zablokována nebude.

„Akce není zaměřena proti občanům. Začínáme ji, když už děti budou ve školách a lidé většinou v práci. Důvodem demonstrace jsou neustále se snižující výkupní ceny zemědělských produktů. Přístup vedení Evropské unie i státních orgánů k řešení této situace je minimální,“ přiblížil tajemník krajské organizace Zemědělského svazu ČR Michal Bratršovský.

Alarmující je zejména situace v chovu skotu. „Současná farmářská cena mléka se pohybuje pod úrovní šesti korun za litr, přičemž náklady výroby přesahují osm korun,“ trápí se ředitel krajské agrární komory Vlastimil Vaněk.

Není kde brát na splátky úvěrů

Nepříznivá situace podle Vaňka trvá již asi sedm měsíců a je neudržitelná. „Farmáři nemají z čeho splácet úvěry bankám. Ty úvěry přitom využili na modernizaci stájí a produkci kvalitního mléka,“ doplnil šéf krajské agrární komory.

Místo, aby moderní stáje sloužily stále většímu počtu krav, agrární komora předpokládá, že spousta zvířat krav půjde za aktuální situace na jatka. V republice se může jednat zhruba o sedm tisíc kusů. Po celé republice se chová asi 400 tisíc krav, z toho zhruba 16 procent jich je ustájeno na Vysočině.

Problémem, se kterým zemědělci velmi složitě bojují, je také tlak obchodních řetězců. „Tlak dovozů potravin je devastační,“ řekl Vaněk. Také neustále narůstá složitá legislativa a následné kontroly.

Traktory vyjedou třeba ze Zhoře

Protestu se zúčastní například zaměstnanci Zemědělské společnosti Zhoř. Zítra mají vyjet na silnice s traktory. „Nasadíme těžkou techniku. Stroje pojedou po silnici ze Zhoře do Jihlavy. Cestou se k nám připojí sousední družstva. Do protestu jdeme proto, že nás Evropská unie hází přes palubu. Výkupní ceny za mléko jsou likvidační,“ uvedla předsedkyně zhořské společnosti Jana Lokvencová.

Předseda ZD Dušejov Zdeněk Pech tvrdí, že Evropská unie tlačí nízkými dotacemi – oproti protěžovaným zemím původní patnáctky – ke zdi všechny tuzemské producenty. „Stávky se účastníme, ale ještě přesně nevíme jak,“ přiblížil Pech.