Horkou novinkou leteckého muzea, kterou turisté uvidí letos poprvé, je trup bojového letounu typu Mosquito FB6. „Model byl použitý při natáčení filmu o britském náletu na Kodaň v Dánsku, kde byla centrála gestapa. Filmaři si pro tento účel nechali udělat maketu, která má asi sedm metrů na délku,“ upřesnil Vlastimil Kolomazník s tím, že jde o jedinou maketu svého druhu ve střední Evropě. Další kus tohoto typu je v Anglii.

Před více než dvěma lety pořídil pan Kolomazník do svého muzea také vrtulník Mi-2, který byl v žalostném stavu. Stroji vrátil původní barvu a po součástkách ho postupně renovuje. „Byl vyroben v roce 1971 a létal v Polsku u vzdušných sil. V 1990 roce ho koupila soukromá společnost na kontrolu vysokého napětí a létal z Českých Budějovic. Když dolétal, měl ho jeden pán asi deset let za domem, kde vrtulník vlivem počasí hnil,“ zavzpomínal majitel leteckého muzea Vlastimil Kolomazník. Z majestátního vrtulníku jsou nejvíce nadšené děti, které se uvnitř kokpitu mohou také vyfotit.

Z dalších letadel návštěvníci muzea uvidí také žlutý Zlín Z-37 přezdívaný čmelák, akrobatické letadlo nebo větroň Blaník. Sezona začíná v dačickém leteckém muzeu 1. července a potrvá do konce srpna. Otevřeno bude denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. V září zůstane otevřeno pouze o víkendech. Vstupné do muzea je dobrovolné.