Finanční správa se rozhodla zeštíhlit svůj úřednický aparát. Kromě toho, že některá svá územní pracoviště úplně zruší, uzavře na některých místech od 1. září pokladny, takže daně již nebude možné platit v hotovosti. To bude případ i finančních úřadů v Třeboni a Dačicích. Podle tiskové mluvčí Finanční správy Petry Petlachové se jedná o úsporné opatření, neboť prostředky vynaložené na provoz hotovostních pokladen jsou značně vysoké a zejména na menších pracovištích jsou využívány jen minimálně. „Náklady na jednu transakci na pokladně představují částku ve výši 42,50 korun, přičemž například Česká pošta nabízí obdobnou službu v komerčním režimu za 29 korun. Navíc v případě zachování pokladen by musela Finanční správa investovat značné prostředky do bezpečnosti pokladen, což by s ohledem na tento záměr nebylo hospodárné," zdůvodnila plánovaný krok tisková mluvčí.

Pro obyvatele Třeboňska a Dačicka to znamená, že pokud nechtějí cestovat za zaplacením daní až do Jindřichova Hradce, kde zůstane pokladna zachována, budou muset použít některý z jiných způsobů. Ne všem se to však zamlouvá. Lidem vadí zejména fakt, že náklady spojené s pohybem peněz se tak logicky přesunou na plátce. „Je to jen další způsob, jak vytáhnout z lidí další peníze," ulevil si na facebookovém profilu redaktorů Jindřichohradeckého deníku Bohumil Pidrman ze Slavonic.

Petra Petlachová však uklidňuje, že platit více nebude nutné: „Pro nejbližší období placení daně z příjmů a daně z nemovitých věcí připravujeme i další alternativu pro platby v hotovosti, jakou byla v minulosti například takzvaná „daňová složenka", kterou bylo možné platit daně bezplatně na přepážkách České pošty."